– Türk Gitar: Hoşgeldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz.
– Ant Şimşek: Rica ederim.

– Türk Gitar  Müzik ve gitar ile başlamak istiyorum. Gitar çalmaya kaç yaşında başladınız ve o ilk kıvılcım nasıl oldu?
– Ant Şimşek: Gitar çalmaya 15 yaşında başladım. İ.Ü Devlet Konservatuarı sınavını kazandım. Aslında piyano istiyordum fakat yaşım geçmişti. Klasik gitar bölümüne başladım.

– Türk Gitar  Eğitim sürecinizden bahseder misiniz?
– Ant Şimşek: Yarı zamanlı olarak  konservatuarda okurken normal lisem bitti ve Marmara Üni. Eğ.Fak. Müzik Eğitimi Bölümü’ne girdim. Bir süre iki okula da devam ettim. Konservatuarı altı yıl sonra bıraktım.Marmara’dan 1994’te mezun oldum.

– Türk Gitar: Profesyonel anlamda gitaristlik yapmaya ilk olarak Pop şarkıcılara eşlik ederek başladınız, kimlerle çalıştınız?  
– Ant Şimşek: Şarkıcılara eşlikten önce küçük mekanlarda çalmaya başladım. 93’ten sonra eşlik müzisyenliği hayatım başladı. 30’dan fazla şarkıcıyla çalıştım. Tam listesini web sitemde bulabilirsiniz. – Buraya tıklayınız-

– Türk Gitar: Levent Yüksel’in Sıfır KM projesine başlangınız nasıl oldu?  
– Ant Şimşek: Zaten yıllardır Levent’in orkestrasındaydım.Böyle bir projeden bahsetti,bende hemen kabul ettim.

– Türk Gitar  Kendinizi Pop müziğe mi yoksa Rock müziğe mi daha yakın görüyorsunuz?
– Ant Şimşek: Aslında müziği türüne bakarak dinlemem ama en çok dinlediklerime bakınca rock müzik listede en üstte yer alıyor. Çalmaya gelince tabi ki rock. 🙂

– Türk Gitar  İlham aldığınız ve “onun gibi olmak için” çabaladığınız gitaristler hangileri?
– Ant Şimşek: Açıkcası kimse gibi olmaya çalışmadım. Paco De Lucia gibi nasıl olunur? :))) Elektrik gitardan bir haber olduğum yıllarda klasik ve flamenko gitaristlerle çok ilgilendim. Elektrik gitarda ilk Steve Vai “Cross Road” filminde beni çok etkilemişti. Steve Lukather, Paul Gilbert, Malmsteen, Satriani, Petrucci hiç düşünmeden saydığım gitaristler.

– Türk Gitar  Siz profesyonel eğitimli bir gitarist olarak gitar çalmaya hevesli olan gitaristlerin kendi kendilerine gitar çalmayı öğrenmelerini sağlıklı buluyor musunuz? Eğitim şart mı sizce?
– Ant Şimşek:Evet bir eğitimci olarak usta-çırak olayının çok önemli olduğunu söylemeliyim.Artık eskisi gibi değil,her dökümana,her videoya,her kayıta ulaşmak çok kolay.İnternette bütün teknik çalışmalar var. Kendi kendini motive edip sıkı çalışabilen biri çok iyi yerlere rahatlıkla gelir ama tecrübeli bir eğitimciden alacaklarını dökümanlar veremez.Yeni başlayanlar evde altyapılar üzerine çaldıktan sonra sahnede canlı çalmaya başladıklarında farkı anlayacaklar.

– Türk Gitar  Şu an müzik sektöründe olmak istediğiniz yerde misiniz? Geleceğe dönük planlarınız ve beklentileriniz neler?
– Ant Şimşek:Ben çok hırslı biri değilim, şurada olmalıyım diye yola çıkmadım. Bazı sağlık problemleri yaşadım, o nedenle Sıfır Km projesinde daha çok kayıt ve konser beklentilerim biraz yavaşladı. İnşallah ileride gerçekleşir.

– Türk Gitar: Hobileriniz neler? Gitar ve müzik haricinde neler yapmaktan keyif alıyorsunuz?  
– Ant Şimşek: Motora binmekten çok keyif alıyorum. Bisiklete de… Puzzle yapmaktan ve bilardo oynamaktan da çok hoşlanırım.

– Türk Gitar : Son olarak, sitemiz amatör gitaristleri eğitmek ve bilgilendirmek amaçlı bir site olduğu için onlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?
– Ant Şimşek:Zaten çok çalışmaları lazım ama bunu disiplinli ve düzenli bir şekilde yapın.Bir gün 8 saat çalışıp sonra 2 gün gitara dokunmadan olmaz. Ve en önemlisi çok ama çok müzik dinleyin.

– Turkgitar.net: Bizi kırmayıp sorularımıza verdiğiniz içten cevaplar için çok teşekkür ederiz.  
– Ant Şimşek: Ben teşekkür ederim.