– Türk Gitar  Öncelikle hoşgeldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz.
– Korkut Peker: Ben teşekkür ederim, Turkgitar.net gibi internet ortamlarının ilgi görmesi ve çoğalması keyifli bir gelişme…

– Türk Gitar: İşimiz ve odak noktamız gitar olduğu için hemen gitardan giriş yapalım. Gitar çalmaya kaç yaşında başladınız, sizi teşvik eden neydi?
– Korkut Peker: Gitar çalmaya 16 yaşımda başladım. 14 yaşımdan beri klarnet çalıyordum, ayrıca Erkan Oğur ve Erdinç Şenyaylar’ın etkisinde kalmış biri olarak gitar çalmayı çok istiyordum. Elime geçen ilk telli saz, telleri eksik bir curaydı ve onu kurcalıyordum. Lise 2’nci sınıfta Eric Clapton, Nirvana ve Metallica bodoslama olarak hayatıma girince hepsini bir kenara koyup gitar çalmaya başladım.

– Türk Gitar  Ne tür eğitimler aldınız? Günümüzde metot kitapları ile kendi çabalarıyla gitar öğrenmeye çalışan gençler hakkında ne düşünüyorsunuz?
– Korkut Peker: Uzun bir süre düzenli ve ciddi bir eğitim almadım. Etrafımızdaki büyüklerimizle zaman zaman beraber çalışıp kendimizi geliştirmeye çalıştık. Ama çoğunlukla tek hocam “kulağım” oldu. Duyarak çalıp taklit ederek, çaldıklarımı küçük bir teybe kaydedip dinleyerek kendimi geliştirmeye çalıştım. 2004 yılında kısa bir süre Kim Bunlar, Kıraç ve Fenomen’den tanıdığımız Barış Bölükbaşı ile çalıştım. 2009-2011 arasında da müzik konusunda en büyük manevi hocam olan Erkan Oğur’la Nazım Hikmet Akademisi’nde çalışma şansı elde ettim. Akademide Emin İgüs ve Alkan Akıncı’nın da müziğimi geliştirmek adına önemli katkıları olduğunu söylemeliyim. Metot kitapları ile kendi kendine öğrenmeye girişip teknik olarak çok önemli yollar kateden insanlar tanıdım. Bu, insanın kendi kendinin hocası olup, kendi kendini disipline edebilmesi ile ilişkili. Ama bu sürecin bir yerinde yanınızda bir “bilirkişi” olması çok önemlidir. Çünkü mesela sadece tekniğinizi geliştirmek değil, vizyonunuzu ve Okay Temiz’in dediği gibi “taktiğinizi” de geliştirmekten geçer. Bunun için de sizden daha tecrübeli birilerinin görüşleri ve yönlendirmeleri önemlidir.

– Türk Gitar  Konu gençlerden açılmışken, Türkiye’de yeni başlayanlar arasında oldukça rağbet görmekte olan tab öğrenme metodunu bir gitaristin gelişimi açısından sağlıklı buluyor musunuz?
– Korkut Peker: İlk dönemler ben de tab’lardan çok faydalanmışımdır. Geleneksel “Sweet Child O’mine’ın başını çıkarmak” ya da Black Hole Sun’daki garip akorların yerini bulmak gibi geçici arayışlarda faydası olmuştur. Tab’la yetinmek bir ihtiyaç meselesidir. Hayatınız boyunca sadece gitar solosu tekniklerini hatim edip sevdiğiniz “kazık” şarkıların sololarını çıkarmaktan daha başka, daha fazla şeyler amaçlıyorsanız nota öğrenmek, en azından nota dilinin temelini çözmek çok daha önemlidir.

– Türk Gitar  Istanbul Arabesque Project ile çalmaya ne zaman başladınız? Sizi nasıl buldular veya siz onları nasıl buldunuz?
– Korkut Peker: IAP’nin kurucusu ve prodüktörü Barbaros Akbulut ile Rüya adında bir pop rock grubunda birlikte çalıyorduk. O bana böyle bir projeyi yıllardır hayata geçirmek istediğinden bahsetti ve ben de yıllardır Türk müziği ve hatta arabesk tınıları içeren bir projede çalmak konusunda niyetli bir arabesksever olarak seve seve kabul ettim.

– Türk Gitar  Arabesk müzik her zaman Türk insanı tarafından sevilen bir tür olmuştur, bu bağlamda bu durumun ekmeğini yediğinizi düşünüyor musunuz?
– Korkut Peker: Arabeskin Türk insanı tarafından sevilmesinin ekmeğini, arabeskin her unsurundan faydalanıp, arabesk kelimesini ağzına bile almayan popçular ve rock’çılar yiyor. Biz ekmeksiz beslenmeyi tercih ediyoruz. Kilo yapıyor zira. Yaşadığınız coğrafyada çok sevilen ve sizin de çok sevdiğiniz bir müzik türünü icra etmeyi “ekmeğini yemek” olarak değil “sevdiğin şeyin peşinden gitmek olarak” tanımlayabiliriz. Amerika’da blues yapan bir müzisyen, Amerikan halkının blues seviyor olmasının ekmeğini yemiyor. Blues çalmayı, söylemeyi istediği için bunu yapıyor. Bunun karşılığında ilgi görmesinin neticesine “ekmeğini yemek” demenin bir manası yok.

– Türk Gitar: Bu proje dışında yapmak istediğiniz müzik tabanlı kendinize özel hayalleriniz var mı?
– Korkut Peker: Gitarı ilk elime aldığım ve thrash metalden başka bir şey dinlemediğim yıllarda bile kafamın içinde devamlı Türk müziği sesleri dönüp dolaşır. İçinde Türk müziği seslerinin olduğu, zaman zaman çok sert de olabilen enstrümantal parçalar üretiyorum. Bir süre sonra bunları albümlerde toplayıp, sahnede insanlarla paylaşmayı çok istiyorum.

– Türk Gitar: Şu an müzik sektöründe olmak istediğiniz yerde misiniz?
– Korkut Peker: Şöyle diyelim: Şu an müzik sektörü, bizim olmasını istediğimiz yerde değil. Önce sektör, belirli isimlerin tüm kapıları tuttuğu ve kendi istediklerinden başka kimsenin ulusal arenada çıkmasına izin vermediği “müzikal diktatörlük” rejiminden bir vazgeçsin, sonra biz o sektörün içinde bir yer belirleyip oraya ulaşmayı hedefleriz.

– Türk Gitar  Bir çok gitarist adayı çok merak ediyor bu soruyu; müzik sektörüne profesyonel olarak adım atmadan önce bu işi müzik için mi yoksa para için mi yapma niyetindeydiniz? Olayların gelişimi sizin açınızdan nasıl oldu?
– Korkut Peker: Müziğe “para kazanmak ya da kazanmamak” amacıyla başlanmaz. Müziğe başlarsınız ve onun çekim alanında ilerlersiniz. Müziğin etkisi artık sizi tamamen kontrol altına almışsa, para kazanmak, saygı kazanmak, insan kazanmak için de artık yapabileceğiniz başka bir şey yoktur. Türkiye’de hem sevdiği müziği icra edip hem de para kazanmak ne yazık ki büyük bir nimet. Ben bu nimete sahip olduğum için şükrediyorum. Ama şükrederken bir yandan da Yavuz Çetin’i köprüden attıran ya da Ergin Altınel Abimize sahneleri bıraktıran müzik tüketim kültürümüze ve bu kültürün şakşakçılarına da saydırmadan geçmiyorum.

– Türk Gitar:  Hobileriniz neler? Gitaristlik dışında neler yapmaktan keyif alıyorsunuz? Yaptığınız müziğin haricinde ne tarz müzikler dinlemekten hoşlanıyorsunuz?
– Korkut Peker: Thrash metal, hard core ya da stoner rock’tan tutun da, rebetiko, arabesk, klasik Türk müziği saz eserlerine kadar giden bulamaç gibi bir müzik zevkim var. Doğru dürüst bir hobim de yok diyebilirim. Müzik üretiminden arta kalan zamanlarda da rahatlamak için başka müzikler üretmeye çalışıyorum. Son zamanlarda çocukken okuduğum çizgi romanları tekrar bulup aynılarını tekrar okumak gibi garip bir hevesim var sadece. Conan ile başladım, sırada Fantastik Dörtlü, Red Kit ve TomMiks var.

– Türk Gitar  Son olarak, sitemiz amatör gitaristleri eğitmek ve bilgilendirmek amaçlı bir site olduğu için onlara söylemek istediğiniz bir şey var mı? Neler tavsiye edersiniz?
– Korkut Peker: Ne çalarsanız çalın, metronomunuza dikkat edin 🙂

– Türk Gitar: Bizi kırmayıp sorularımıza verdiğiniz içten cevaplar için çok teşekkür ederiz.
– Korkut Peker: Rica ederim, başarılar, sevgiler.


Korkut Peker’in kendisine ait çalışmalara buraya tıklayarak ulaşacağınız Soundcloud sayfasından göz atabilirsiniz.

TEILEN
Sonraki İçerikAnt Şimşek Röportajı