Berk Öner tarafından “Sidre” adı altında 2007`de tek kişilik proje olarak kuruldu. İcra edilen müziğin, zamanla ilgilenilen konuların, zevklerin ve melodilerin değişmesiyle proje, 2009`da Göktürk dilinde ‘gizem, sır’ anlamına gelen “Yaşru” adını aldı. Yaşru, antik dönem Türk kültürü ve folklorik konularını ele almakla beraber bu dönemde yaşanmışlardan, yazılanlardan esinlenilerek destanları ve masalları ele alıyor. Sözler ise lirik ve epik yoğunlukta.

Zamanla tek kişilik projeden grup formatına geçen Yaşru 2012`de Öd Tengri Yasar`ı, 2014`te de Öz`ü yayımladı. Şu an üçüncü albümün hazırlığı sürüyor. Börübay adıyla gelen yeni albüm Yaşru`nun ilk defa CD formatında çıkarmayı planladığı albüm. Berk Öner`in kurguladığı, Ömer Tunç`un kalemiyle hayata geçen albümde, Börübay adlı savaşçı ve bu karakterin bulunduğu coğrafyadaki ezgiler anlatılıyor.

Yaşru`nun üçüncü albüm teaser`ı dinleyenlerden olumlu yorumlar alıyor. Börübay bizce en özgün albümlerden olmaya güçlü bir aday. Yaşru`nun yeni antik Türk kültürü ezgileri aşağıda: