– Türk Gitar: Merhaba Michael, öncelikle tabii ki vokal değişikliğine değinmemiz gerekiyor. Alissa White-Gluz’un gruba dahil olması ile Arch Enemy’de ne gibi değişiklikler olacak? Alissa’nın The Agonist’te başarılı clean vokallerini görüyorduk, ilerleyen dönemde Arch Enemy’de bu tarz şeylere rastlayabilir miyiz?

– Arch Enemy/Michael Amott: Evet, bu doğru. Alissa’nın çok iyi yapabildiği bir çok değişik vokal tarzı var. O, Angela’dan daha çok yönlü. Fakat biz Arch Enemy için bilinen agresif vokal tarzımıza sadık kalacağız. 1995’te gruba başladığımda, tüm zamanların en sert melodik metal gurubunu kurmak, death metal’in extreme unusurlarını, geleneksel heavy metal’in ağırlığı ve hızının yanı sıra hard rock’ın etkilediği armoni, melodi ve soloları biraraya getirmek gibi bir fikrim vardı. War Eternal’da grubun bu köklerine sadık kalıyoruz.

– Türk Gitar: Angela Gossow’un vokalist olarak grupta devam etmeme kararı aldığını ilk duyduğunuz zaman grup içinde neler yaşandı? Hiç karamsarlığa düştünüz mü?

– Arch Enemy/Michael Amott: Hayır, ben her zaman pozitif düşünüyorum. Bunun en büyük artısı Arch Enemy için yeni bir enerji ve güç kaynağı olması. Bizim de bildiğimiz gibi en büyük dezavantajı ise hayranların sevdiği birinin (Angela Gossow) yerine, yeni birinin (Alissa White-Gluz) gelmiş olması sebebiyle hayranlar tarafından kabul edilmesinin biraz zor olabileceğiydi. Geçen yıl bana iki seçenek sunuldu: Arch Enemy’yi tamamen durdurmak ya da grup için yeni bir vokal ve yeni bir ses bularak müzik yapmaya devam etmek. Ben de Daniel, Sharlee ve Nick’in yanı sıra Alissa ile devam etmeyi seçtim. Ve Türk hayranlarımıza War Eternal’ı dinletmek için sabırsızlanıyorum. Bırakalım müzik konuşsun.

Arch Enemy - 2014

– Türk Gitar: Alissa ile yaptığınız ilk parça War Eternal’ı yayınladığınız zaman büyük bir çoğunluğun bu değişikliği makul karşıladığını gördük. Fakat daha sonra farklı bir konu tartışılmaya başlandı. Angela özellikle sahne hakimiyetiyle de dünyanın en önde gelen vokalistlerinden biri ve şu an herkesin kafasında acaba Alissa bu boşluğu ne kadar doldurabilir düşüncesi var. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Arch Enemy/Michael Amott: Biliyoruz ki elbette, bu hayranlarımız için ani bir değişiklik oldu. Ama tabii hayatta büyük adımlar bu tür kolayca gelmiyor ve ben inanıyorum ki bu şey bir süre daha Agela’nın zihninde büyümeye devam etti. 2013 için bir grup çalışması ve sıçrama yapmak için karar almıştık ve yaptığımız tek şey şarkı yazmaktı ve 2013 sonunda stüdyoya girmek ve kayıt yapmak planımız vardı. Belirlenmiş kayıt zamanı yaklaştığında, Angela bizi “gruptaki pozisyonuna devam etmeyeceği” konusunda bilgilendirdi. Dürüst olmak gerekirse bu bizim için büyük bir sürpriz değildi. Ben de ARCH ENEMY’nin müzik hayatına devam etmesi ve hayatta kalması için grup içerisinde gerekli olan tüm değişiklikleri yaptım.

– Türk Gitar: 9 Haziran’da piyasaya süreceğiniz albüm sizin için yeni bir başlangıç olacak. Bunun yanı sıra Angela’sız Arch Enemy’nin ilk büyük sınavı da bu albüm ile olacak diyebiliriz. Yeni albüm ile ilgili beklentileriniz neler?

– Arch Enemy/Michael Amott: Kesinlikle ve dürüstçe bu sefer çok özel bir şey yaptığımıza dair içimde bir his var. Bir şarkı sözü yazarı olarak kendimi, kariyerimde daha önce hiç zorlamadığım kadar zorladığıma inanıyorum. “Wages of Sin“ Arch Enemy için yeni bir ufuk oldu. Bu yeni şarkıları duyduğumda, şu an tazelenmiş ve heyecanlanmış karışımı duygularım var . Evet, “War Etenal ” dinlerken, çok memnun ve süper heyecanlı hissediyorum!

Arch Enemy - 2014

– Türk Gitar: 24 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da çalacaksınız, setlist’te yeni albümden parçalar yer alacak mı?

– Arch Enemy/Michael Amott: Kesinlikle yeni albümden bir ya da iki yeni şarkıyı çalacağız. Bu festival bizim direkt olarak headliner olduğumuz bir festival değil. Hayranlarımızın beklediği tüm ünlü Arch Enemy şarkılarını çalacağız ve dinleyicilerin hak ettiği yüksek enerjili bir metal gösterisi üzerine yoğunlaşacağız.

Michael amott ve Alissa White-Gluez– Türk Gitar: Angela’nın ayrılmasıyla ilgili olarak aranızda herhangi bir problem yaşanmadı ve halen menajer olarak grupta yer almaya devam ediyor. İlerleyen yıllarda  kendisini bir kaç parçalık konuk sanatçı olarak sahnede görebilir miyiz? Eminim ki bir çok fanın Angela konusunda tamamen geri dönmesi haricinde en büyük beklentilerinden biri bu olacaktır.

– Arch Enemy/Michael Amott: Bu şimdiye kadar düşündüğüm bir şey değildi ve bunun olası olacağını düşünmüyorum. Fanlarımız bu değişikliği kabul etmek zorunda kalacak ya da etmeyecekler. Bu gerçekten onlara kalmış… Yüksek enerjimiz var ve inanılmaz bir albüm hazırladığımıza inanıyorum. Bu Arch Enemy’nin yeni çağı ve biz yeni WAR ETERNAL albümüne, yani güncel duruma odaklanıyoruz.

– Türk Gitar: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz. 24 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye konserinde görüşmek üzere…

– Arch Enemy/Michael Amott: Sorular için teşekkürler… Evet! Oraya geleceğimiz ve tekrar sahneye çıkacağımız için çok heyecanlıyız. Arch Enemy’nin bu yeni heyecan verici döneminde fanlarımız ile buluşmak için sabırsızlanıyoruz! İşte bu WAR ETERNAL!

Çeviri: Alkan Çalışkan