Arctic Monkeys – AM

0
292

Sitemizin ilk albüm incelemesi, açılışımızın üzerinden çok geçmeden piyasaya çıkan Arctic Monkeys’in AM isimli albümüne oluyor. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, çok fazla indie rock dinlediğimi söyleyemem. Playlist’imde bulunan ilk ve tek indie rock grubu Arctic Monkeys olduğu için bu albümü boş geçmem kendi adıma saçma olurdu.

İlk albümlerinin üzerinden 6 yıl geçti. Çok genç yaşta rock dünyasında isimlerini duyurmayı başaran bu adamlar, şu an günümüzün en önemli indie rock grubu konumuna geldi. Hatta İngiltere’de Beatles dağıldıktan sonra ingilizlere Beatles ruhunu yaşatabilen ilk grup olarak görülmeye başladılar. Geçtiğimiz yıllar boyunca çıkarttıkları 4 albüm boyunca sürekli olarak müziklerini de kendi yaşları gibi olgunlaştırmayı başaran bir grup oldu Arctic Monkeys.

Ufak bir Arctic Monkeys yorumlamasından sonra albüme geçiş yapabiliriz. Albümü baştan sona dinlediğim zaman hiç sıkılmadığımı söylemek istiyorum. Benim şöyle bir özelliğim vardır, hiçbir şarkıyı ilk dinleyişte sevemem, bir kaç kez dinledikten sonra kafamda iyi yorumlar belirmeye başlar. AM albümü için şunu net bir biçimde söyleyebilirim ki, ilk dinleyişte kendini sevdiriyor.

Albümde genel olarak hem hareketli parçaların hem de slow parçaların harmanlandığını görüyoruz. Tabii ki grubun tarzından ötürü hareketli ve temposu yüksek parçalar, slow parçalara oranla daha fazla. Slow parçalar gayet vurucu ve akıcı iken, hareketli parçalar ise insanı ayağı kaldırır cinsten olmuş. Hareketli parça olarak benim favorim kesinlikle I Want It All parçası. Bu parça ayrıca bana Joy Division parçalarını anımsattığı için ayrı bir sevdim. Hem girişteki gitar riff’i ile hem de nakarat kısmındaki gitar solosu ile çok harika bir parça.

Henüz AM albümü piyasaya sürülmeden önce albümde yer alacak olan 4 parça single olarak piyasaya sürülmüştü. Bu parçaların haricinde hit olabilitesi yüksek parçaların olup olmayacağı merak konusuydu. Şimdi albüme baktığımızda her parçanın ayrı ayrı hit olmaya aday olduğunu görebiliyoruz. Gerçekten çok başarılı bir albüm ortaya çıkmış bu açıdan. Single olarak piyasaya sürülenlerin haricindeki parçaları göz önüne aldığımız zaman benim hit adayım Arabella.

Son olarak albüm hakkında yurt dışındaki yorumlara değinmek istiyorum. NME tarafından yapılan incelemede 10 üzerinden 10 puan verilmiş. Şöyle bir örnek vereceğim, Metallica’nın en iyi albümü çoğu kişi tarafından And Justice for All olarak görülür. Bunun sebebi ilk 3 albümün aksine daha oturaklı bir albümün ortaya çıkartılmış olmasıdır. Riffler, sözler, sololar ve kayıt gerçekten 10 numaraydı ve Metallica’nın ilahlaşma tezi olarak görülüyordu o albüm. Arctic Monkeys’in de indie rock türünde ilahlaşma tezi olarak görebiliriz bu albümü. Tüm ustalıklarıyla çok başarılı bir albüm çıkartmışlar ortaya. Önümüzdeki yıllar neler getirir bilemeyiz fakat bu adamları dinlemeye devam edeceğimizden hiç şüphem yok. 

Türk Gitar Puanı: 4,5