Öncelikle hepinize merhaba. Ashton firması ucuz gitar ve çeşitli gitar ekipmanları üreterek piyasada tutunmaya çalışan bir firma. Avustralya menşeli bir üretici fakat üretimlerini Çin’de gerçekleştiriyorlar. Bu ürünü inceleyecek olmamın sebebi, hem ucuz olup hem de çok güzel tonlar vermesi değil. Böyle bir durum zaten söz konusu değil. Fakat piyasanın en ucuz wah pedalı olmasından ötürü, gitara yeni başlayan bir çok kişinin bu ürünü merak ettiğini düşünüyorum. Çünkü ucuz olması sebebiyle yeni başlayan arkadaşlara hitap eden, wah pedalına yüksek meblağlar ödeyemeyecek olanlar ve altenatif ürünlere göz atmak isteyenler mutlaka Ashton WAH10’u düşünmeden edemiyorlar. Bu anlattığım senaryo tam olarak 4 yıl önce benim başımdan geçmiş bir senaryo. Ashton WAH10’un bir çok sitede stokta bulunmadığını düşünürsek benim gibi çok fazla kişi var muhtemelen. Bugün evde otururken gözüme ilişti ve incelemesini yazmak istedim.

Ashton WAH10

Dilerseniz pedalımızın dış görüntüsünden ve teknik özelliklerinden bahsederek giriş yapalım. Klasik bir Cry Baby görüntüsüne sahip, tamamiyle siyah renkte bir pedal. Pedalı elinize aldığınız zaman dikkatinizi çeken ilk şey ağırlığı. Pedal feci ağır. Onun dışında çok sağlam bir pedal olduğunu söylemem gerekiyor. 4 yıldır elimde, arada takıp çalıyorum desem yalan olur çünkü yaklaşık 2,5 senedir hiç kullanmadım ve kendisine pek nazik davrandığım da söylenemez ama hala gayet sağlam. Onun dışında pedalı 9v apaptör veya pil ile çalıştırabiliyorsunuz. Pili takmanız için pedalın alt kısmına bir yuva yapılmış. Bu yuvanın kapağı çok kalitesiz. Bir süre sonra bozulup gitti. Ki ben özellikle elektronik eşyalarda veya enstrumental eşyalarda çok nazik bir insanımdır, kolay kolay bozmam. Benim elimde bile bozulduysa, düşünün kalitesinin seviyesini.

Ashton WAH10Pedalı hemen hemen tüm klasik wah pedallarında olduğu gibi biraz sert bir biçimde basarak aktif hale getiriyoruz. Aktif hale geldikten sonra bunu belirtmek amacıyla koyulmuş herhangi bir power ışığı yapmamışlar. Aktif hale geldikten sonra zaman zaman dip ses sıkıntısı yaşatabiliyor. Özellikle pedala tamamen bastığınız zaman (ton tizleştiği zaman) dip sesin arttığı durumlar meydana gelebiliyor. Tonal olarak değerlendirecek olursak, çok etkili bir screamer olduğunu söyleyemeyeceğim. Pedala bastığınız an solo tonunuzun yırtılması, çığlık atması gibi durumlar çok fazla mümkün olmuyor. Biraz daha bastırılmış bir wah tonu ile karşılaşıyoruz genellikle. Bunun dışında clean ile ritim atarken sizin sağ el tekniğiniz ve ritim kabiliyetinize  göre güzel tonlar elde etmek mümkün. O açıdan pedalı tatmin edici buluyorum.

Ashton WAH10 tamamiyle yeni başlayanlara hitap eden bir ürün. Hatta şöyle söyleyeyim, tam bir öğrenci wah pedalı. Wah pedalının çalışma prensibini ve onunla yapılabilecek şeyleri çözmek isteyen yeni gitaristlerin tercih edebileceği bir ürün. Zaten olayı biraz çözmeye başladıktan sonra pedalın ne kadar yetersiz olduğunu anlamaya başlayıp, biraz daha üst seviyelere adım atmak isteyeceksiniz. Şu an fiyatı 120 lira civarında değişiyor (niyeyse Hepsiburada’da 150). Benim aldığım dönemde 75 lira civarıydı. Bana kalırsa biraz olsun ciddi bir wah pedalı almak isteyenlerin birincil tercihi 120 lira civarında alınabilecek ikinci el wah pedalları olmalı. Morley ve Vox’un çok fazla ikinci el wah pedalını bu fiyat düzeyinde ikinci el satış sitelerinde görüyorum. Eğer düzgün bir araştırma yaparsanız, ikinci el güzel bir Morley veya Vox düşürebileceğinize inanıyorum. Size tavsiyem bu yönde.