Görmeye pek de alışık olmadığımız bir olay ile karşı karşıyayız. Metal müzik icra eden bir grubun vahşi ve sert vokalistinin öğretmen olarak ortaokul seviyesindeki çocuklara eğitim vermesi bir çoğumuz için garip gelebilir. Ancak At The Gates vokalisti Tomas Lindberg, memleketi Gothenburg’ta bunu gerçekleştirmiş. Ortaokul’da sosyal bilgiler öğretmeni olarak çalışan Lindberg’e öğrencilerinin kendisiyle ilgili düşünceleri sorulmuş. EMP tarafından gerçekleştirilen röportajda Lindberg, o günleri şu şekilde anlatıyor:

Gerçekten çok heyecanlıydılar. Hiçbiri kesinlikle metalci değildi ve 11-12 yaşlarındalardı. Fakat daha sonra Gothenburg’taki bir konserime geldiler, onlara sahne arkasına geçme imkanı verdim, grupla tanışıp fotoğraf çektirdiler, çok heyecanlanmışlardı. Sanıyorum ki onlara göre cool bir öğretmendim, ama cool olmak gibi bir amacım yoktu.

Röportajda daha sonra Tomas Lindberg’e huysuz bir öğretmen olup olmadığı sorulmuş. O soruya cevabı ise şu şekilde:

Hayır, sanırım iyi bir öğretmendim. Öğrencilerle iyi bir ilişkimiz vardı. Bana göre tüm eğitim, öğrencilerle iyi bir iletişim ile başlar. 

İlginç gerçekten. Ülkemizde metalci öğretmen görmek neredeyse imkansıza yakın. Zaten metalci olduklarını anlamak neredeyse asla mümkün olamıyor. Çünkü toplum tarafından izleniyor olmalarından ötürü bu yanlarını dışarıya yansıtmamaya çalışıyorlar. O yüzden öğretmenleri de anlamak lazım. Burada metalci öğretmenlerimize selam çakmış olalım.