Türkiye’nin başarılı rock gruplarından Athena, dört yıllık aradan sonra dokuzuncu stüdyo albümleri “Altüst“ile geri döndü. Albüm 11 Kasım 2014 tarihinde Pasaj Müzik etiketi ile piyasaya çıktı. 1987 yılından bu yana tam 27 yıl olmuş. 27 yıldır bu adamlar bizlerle. Her albümlerinde kendilerini yenileyerek, dinleyicilerini memnun etmeyi başardılar.

Slayer, Megadeth, Metallica gibi büyük gruplardan etkilenerek çıkardıkları ilk çalışmaları hardcore – thrash sound’lu One Last Breath (1993) ile başladılar bu serüvene. Ardından Holigan (1998) ile tüm Türkiye’ye ska sound’unu sevdirdiler. Bu tarz gruplara yanaşmayan piyasaya rağmen… Holigan, 12 Dev Adam şarkıları zaten baskın olan taraftarlık duygumuzu güçlendirdi o yıllarda. Daha ikinci albümlerini çıkarmalarına rağmen For Real (2004) ile Eurovision Şarkı Yarışması’nda 4. oldular. Genç bir grup için büyük başarıydı. Ve ardından bir çok albüm, başarı ile piyasaya da gönlümüze de taht kurmayı başardılar. Şimdi son çalışmaları Altüst ile karşımızda Athena!

Albüm 12 şarkıdan oluşuyor. Albümde yer alan tüm şarkılar Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz tarafından yapıldı. Athena, bu albümde de Pis albümünden tanıdığımız Mike Nielsen ile çalıştı. Albüm FadeOut stüdyolarında canlı olarak kaydedildi. Bu zamana kadar çıkmış en duygusal, yavaş ve bunalımlı Athena albümü ile karşı karşıyayız. Albüm resmen 60’lara ve 70’lere selam çakmış. Athena bu albüm ile ilk kez bu kadar fazla piyano ve synthesizer kullanmış. Oluşan bunalımlı ve 70’leri yansıtan sound’un oluşmasında fazlasıyla etkili olmuş bu durum. Athena’yı çoğu zaman “piyasa grubu oldular çıktılar” diye eleştiririm. Ama şimdi anladım ki Athena piyasaya giren bir virüs. Bu tarz bir sound böyle bir zamanda çok cesaretli bir iş. 60 ve 70 soundlarını albüme çok iyi bir şekilde yayan grup bunu bir de Mazhar Alanson düeti ile süslemiş. Alanson, bir MFÖ şarkısı olan “Adımız Miskindir Bizim” ile albüme konuk oldu.

Albümde en pozitif şarkı “Kafama Göre“. Fakat bu şarkıda bile tam olarak güneşin açılmadığını fark edebilirsiniz. Yine de albümde hit olacak şarkılardan biri “Kafama Göre” olacak. 27 yıldan bu tarafa her zaman yeni bir şeyler ortaya koyarak karşımıza çıktıklarını yazımın başında söylemiştim. Bu durum, bu albüm için de geçerli. Metal ile başlayıp punk ile deveam ettikleri yolda çok farklı bir yere gitmeye başladılar. Bu albüme punk veya ska diyemeyiz. 70’lerin ruhunu taşıyan bir rock albümü bu. Albüm içinde reggae sound’u içeren “Yamyam Zurna” şarkısı bu genellemenin dışında kalabilir.

Athena - Altüst

Albümün 7. şarkısında kullanılan piyano efektleri Barış Manço şarkılarını anımsatıyor. Albümün giriş parçası olan “Davet” introda sizi bir an Anadolu Rock’a sürükleyecek iken ardından Gökhan’ın şarkıya girmesi ile anında 2010’lara döndüğünüzü hissediyorsunuz. Bu harmanlama gerçekten kulaklar için muhteşem olmuş. Albümün 9.şarkısı olan “Parçalanıyoruz” ikinci hit olacak şarkılardan. Şarkı da Pis albümünden bildiğimiz Serseri Mayın benzerliği var. Gitar rifflerinden anlaşılıyor. Albümün en uzun ve son şarkısı “Bela10 dk sürüyor. Sıkılmadan dinlediğim uzun şarkılardan oluşan birçok favori şarkım var herkes gibi. Emin olun hepimiz bu şarkıyı o listeye hiç düşünmeden ekleyeceğiz.

Athena grubuna böyle taş gibi bir albümü biz dinleyicilere ilettiği için sonsuz teşekkür etmesem içimde kalacaktı.

Türk Gitar Puanı: