Vodafone Freezone Konserleri – KüçükÇiftlik Park

0
157

Vodafone Freezone Konserleri bu sene birçok şehirde düzenlendi. Konserlerin İstanbul ayağındaki kadro; Bubituzak, Büyük Ev Ablukada, Selami Şahin, Athena, Teoman ve Duman’dan oluşuyordu. Performanslara geçmeden önce, ortamdan bahsetmek istiyorum.

Küçükçiftlik Park’a gitmeden önce sosyal ağlarda ne var ne yok diye bakayım dedim ve aşırı Duman hayranlarının, Duman’ı en önden izleyebilmek için sabahın ilk saatlerinde kapıda beklemeye başladığını öğrendim. Saat 15:00’da ben de sıraya girdim ve kapıların açılmasını bekledim. Sırada beklerken konserdeki yaş ortalamasının düşük olduğunu fark ettim (Lise çağı). Bu gençler daha konserler başlamadan kapıda satılan biralardan içmeye başladılar ve bir kısmı kafayı buldu. Yere yığılanlar, ayakta durmakta zorlananlar, şişeyi anayolda parçalayanlar, kızlara laf atanlar vardı. O anlarda moralim bozuldu diyebilirim. Bu kitleyle mi konserde eğleneceğim diye düşündüm. Şanslıydım ki aklı başında, müzikten anlayan bir grubun içinde buldum kendimi ve onlarla takıldım. Kapılar açılmadan önce durumlar böyleydi.

15:45’te seyirci içeriye alınmaya başlandı. İçeri girenleri Ağrı Lisesi Rock Grubu karşıladı. Sıra çok uzun olduğu için Ağrı Lisesi’ni izleyemedim. Ahmet Kaya’dan bir parçayı cover’ladıklarını hatırlıyorum. Konser alanına girdiğimde sahne önünün arka bariyerlerine yaslandım ve çevreye bakındım. Saat daha erken olmasına rağmen içeride bayağı seyirci vardı. Freezone Konserleri’nin iki tanesi iptal edilmişti ve iptal edilen konserlerin seyircisi de buradaydı. Bu yoğunluğu ona bağlıyorum. Saatler ilerledikçe kalabalık daha çok artmaya başladı ve sahne önünde hareket etmek çok zorlaştı. Konserin en çok can sıkıcı yanı buydu. Gelelim performanslara;

Bubituzak ve Büyük Ev Abluka’da son dönemde ivme yakalayan rock gruplarımızdan sadece iki tanesi. Bubituzak’ın kendine has bir sound’u var. Bubituzak’ın ismini duymuştum fakat parçalarını dinlememiştim. İlk defa konserde dinledim, hoşuma gitti. Sahne duruşlarından özgüvenleri yüksek olduğu anlaşılıyor. “Dünya Tersine Dönüyor” isimli parçaları en çok eşlik edilen şarkı oldu. Grubun bas gitaristi, klavyecisi Görkem Karabudak aynı zamanda vokal de yapıyor ve hepsini aynı anda yaparken ritim kaçırmıyor. Hayran olmamak elde değil. Bubituzak’ın sahnesi şarkıları gibi sadeydi ve kaliteli şarkı dinlemek isteyenlere Bubituzak’ı önerebilirim.

Büyük Ev Ablukada çok farklı bir grup. Zannediyorum, bu grup için müzik ikinci veya üçüncü planda. Şarkıları alışılmış kalıpların dışında ve dağınık melodiler var. Büyük Ev Ablukada sahneye stres atmak için çıkan, istediği gibi davranan, samimi bir topuluk. Seyirciyle iletişimleri de iyi düzeyde. Büyük Ev Ablukada’n müzikal anlamda doygunluk bekliyorsanız biraz zor ama değişik kafa yaşayayım derseniz doğru adres olacaktır. Grubun vokali Bartu Küçükçağlayan’ın “Konser başladı hayrını görün.”, “Napıyorsunuz lan!” ve “İlerde, Duman’ı bekler gibi bizi de beklersiniz umarım.” sözleri aklımda kalanlar.

Günün en farklı ismi Selami Şahin şarkılarıyla, hareketleriyle herkesi güldürdü ve hüzünlendirdi. Rock grupları arasında Selami Şahin’in ne işi var, ortama uygun değil desek de Selami Şahin samimi hareketleriyle bizi tavladı. Sahnedeyken devil horns (Şeytan boynuzu, metalci selamı) yaptı. Konserde unutamayacağım anlardan bir tanesiydi. Selami Şahin gelişen teknolojiye ayak uyduran bir sanatçı. Eskiden peçeteden istek alan Selami Şahin artık Twitter’dan istek parça alıyor. Bu konserde de bir parçayı Twitter’dan bir hayranının isteği üzerine söyledi. “Özledim” isimli şarkıyı seslendirirken sahneye kırmızı güller yağdı. Sahnede kullanılan ışıklar da çok iyiydi. Selami Şahin kendisine ayrılan süre boyunca en çok bilinen şarkılarını söyledi ve Küçükçiftlik Park eşlik etti.

Selami Şahin’den sonra Athena sahneye çıktı. Athena’nın giriş parçasını seyirci tweet atarak belirdi. Athena, bu konsere özel olarak yeni albümden 2 tane parça çaldı ve seyircinin tepkisini ölçtü. Yeni albüm çok yakında çıkacakmış. Gökhan Özoğuz yeni albümdeki parçaları söyledikten sonra, sözleri ezberlemediğini, kopya çektiğini söyledi. Daha sonra Gökhan Özoğuz; Selami Şahin ile aynı sahneyi paylaşmanın gurur verici olduğunu söyledi ve “Dilek Taşı”nı seslendirdiler. Son parçaya gelindiğinde, Beşiktaş’ın stadı hemen aşağıda olduğu için “Holigan” çalındı ve Küçükçiftlik’te bütün takımların taraftarları “Çarşı!” diye bağırdı. Athena’nın yeni albümünü merakla bekliyoruz.

Teoman, günün sabırsızlıkla beklenilen sanatçısıydı. Teoman’ın sahneye çıkmasıyla, Küçükçiftlik yıkıldı. Teoman popüler şarkılarından oluşan bir setlist hazırlamıştı; Renkli Rüyalar Oteli, Güzel Bir Gün, Kupa Kızı ve Sinek Valesi, Sonbahar gibi. Teoman sahnedeyken aklıma Yavuz Fest’teki performansı aklıma geldi. Yavuz Fest’te orkestrası yoktu, tek başına gitarıyla çıkıp söylemişti ve etkileyiciydi. Bu konserde de “Sonbaharı” sahnede tek başına seslendirdi. Konserden sonra Teoman detone oldu, sahnede tutuktu vb. haberler çıksa da bence güzel bir konser oldu. Orkestranın dinamikliği, sahne ışıklarının seçimi ve doğru kullanılması gözlerden kaçmadı.

Günün son grubu Duman’ın sahneye çıkmasına yakın yağmur etkisini göstermeye başladı. Öğle saatlerinde beklenilen yağmur Duman sahneye çıktığında, epey hızlandı. Zeytinli Rock Festivali’nde Hayko Cepkin’den sonra çıkan Pentagram sahnede biraz sönük kalmıştı. Burada da Teoman’dan sonra sahne alan Duman için aynı şeyi söyleyebilirim. Teoman’ın sahne ışıkları o kadar dikkat çekiciydi ki Duman’da kullanılan ışıklar zayıf kaldı. Grubun performansında gözüme çarpan sahne duruşları oldu. Batuhan Mutlugil vokal yapmadığı zaman yan duruyor. Dolayısıyla gitarı nasıl çaldığı, soloları nasıl attığı görülemiyor. Kaan Tangöze de aynı şekilde, vokal yapmadığı zaman seyirciye arkasını dönüp çalıyor. İçlerinden, Ari Borakas’ın duruşu gayet güzel, her açıdan görülebiliyor. Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil’in sahne duruşları göze hoş gelmiyor ve can sıkıyor. Performansa gelecek olursak, Duman kendisine ayrılan süreden geç çıktı ve sahnede beklenilenden az kaldı. Şarkılarda herkes eğlendi fakat Duman hayranları, grubun daha fazla sahnede kalması gerektiğini söylüyordu.

Etkinliğe özel yapılan birkaç organizasyonda vardı. Bunlardan bir tanesi devasa bir balonun her tarafına kameralar yerleştirilip seyircinin üstüne bırakıldı. Balon elden ele dolaştı ve her açıdan seyirciyi görüntüledi. Bu görüntüler umarım en kısa zamanda verilir. Daha sonra yine seyircilere balon, ip ve bir kart verildi. Sıkıntılar, istekler, umutlar bu kartlara yazılıp balona bağlandı ve eş zamanlı olarak havaya bırakıldı. Son olarak Twitter’da açılan #Kafamagöre başlığına bin tweet atılırsa havadan internet yağacağı anons edildi. Herkes bir heyecanla telefona sarıldı ve tweet’ler atıldı. Bin tweet’e erişildiği zaman Vodafone havadan 1 GB’lık internet kodları yağdırdı. Ben yakalayamadığım için nasıl bir şey olduğunu bilemiyorum.

Vodafone Freezone Konserleri’nin İstanbul Küçükçiftlik Park’taki etkinliği böyle geçti. Konser alanında fazla alkol alıp sağa sola sataşan, yere yığılıp kalanları saymazsak iyi bir etkinlikti.