Son dönemde müzik dünyasında iki önemli gelişme yaşandı. Bunlardan ilki, Axl, Slash ve Duff`ın tekrar Guns N` Roses çatısı altında bir araya gelerek turneye başlaması. İkincisi ise, Axl Rose’un “Rock or Bust World Tour”un geriye kalan 12 konseri için AC/DC’ye katılması.

Söylentiler doğru çıktı

AC/DC’nin efsane isimlerinden Brian Johnson, bundan kısa bir süre önce işitme problemleri sebebiyle tedavi altına alınmış ve bu süreçte AC/DC’nin devam eden dünya turu durdurulmuştu. Akabinde çıkan söylentilerde, geriye kalan konserler için “geçici lead vokal” olarak Axl Rose’un ismi sıklıkla geçmişti. Hatta AC/DC üyeleriyle Axl Rose’un bir prova stüdyosundan çıktıkları da fotoğraflanmıştı. Yine de iki taraftan bir açıklama gelmemişti. Ta ki Guns N’ Roses – Coachella konser gününe kadar…

Angus Young, sahnede Guns N’ Roses’a katıldı!

Bundan birkaç gün önce Guns N’ Roses, Coachella’da yüz binlerce kişiye çaldı. Konserin en büyük sürprizi ise, Axl Rose’un sahneye Angus Young’ı davet etmesiydi. Young, GN’R ile Whole Lotta Rosie ve Riff Raff’i çaldı ve konseri internet üzerinden canlı olarak izleyen bizler bile çok heyecanlandık. Zira eşine pek rastlanır bir durum değildi bu. Arkasında bir şeyler gizliydi sanki. Hem Axl Rose da Twitter hesabında bir teaser mesaj paylaşmıştı.

Aynı gün, yani 17 Nisan’da AC/DC’nin resmi web sitesi ve resmi Facebook hesabından merak edilen “o” duyuru yapıldı!

Axl Rose, resmen AC/DC’de!

AC/DC, yıllardır gösterdiği performanstan ötürü Brian Johnson’a teşekkür ederken sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri takip edeceklerini de bildiriyor ve yarım kalan dünya turnesinin tamamlanması için Axl Rose ile anlaşmaya vardıklarını duyuruyordu. Evet, Axl Rose, “geçici süreyle” de olsa artık AC/DC’nin üyelerinden biriydi.

Daha evvel de Guns N’ Roses sosu denenmiş, ama olmamıştı

AC/DC, Axl Rose’un en sevdiği ve örnek aldığı gruplardan bir tanesi. Öyle ki son yıllarda Guns N’ Roses konserlerinde AC/DC şarkıları da söylüyor. Biraz gerilere, 90’lara gidecek olursak, eski Guns N’ Roses davulcusu Steven Adler’ın AC/DC’ye katılmak üzere olduğunu, ama bunun gerçekleşmediğini hatırlıyoruz. Çünkü Adler, içki ve uyuşturucu problemleri yaşıyordu ve bu durum sebebiyle Adler’ın gruba alınmasından vazgeçilmişti. Gerçi şimdi de Axl Rose’un ayağı kırıldı, ama konserler başlayana kadar iyileşeceği tahmin ediliyor.

AC/DC hayranlarından tepkiler var!

Resmi duyurunun yapılmasının ardından özellikle sosyal medyada bu durumu eleştiren yüzlerce, hatta binlerce AC/DC hayranını görebilmek mümkün. Axl Rose için yapılan nefret söylemleri bir kenara, AC/DC’nin emektar lead vokali Brian Johnson’a haksızlık yapıldığı savunuluyor. Bu eleştiriler karşısında şimdilik AC/DC ve Axl Rose cephesinden bir cevap gelmedi, ama tepkiler kolay kolay dineceğe benzemiyor…

“Brian Johnson yoksa AC/DC de yok” diyen de var, “Dinlemek istemiyorsan seni zorla tutan yok” diyen de…

Johnson, şu an hasta. Bu haliyle sahneye çıkması da çok zor. Bu bir gerçek. Hal böyleyken grubun “geçici olarak” yeni bir lead vokal aramasından daha doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum.

“Abi Johnson sahneye çıkamıyorsa o zaman zorlamasınlar, AC/DC devam etmesin” düşüncesini savunanlar da çok.

İyi de AC/DC konser vermeyi bitirmeli diye bir kural mı var? Angus Young hala sağlıklı ve hala sahnede şov yapıyor. Bu şovu imkan oldukça herkes defalarca izlemek ister. Niye geri çekilsin ki? Yarın bir gün zaten isteseniz de bulamayacaksınız, bari hala iyi bir formu varken engel olmayın.

Ayrıca, bu grubun asıl efsane vokali, Bon Scott öleli uzun süre oldu, biliyorsunuz. O zamanlar da “Bırakmalılar mı?” diye tartışılıyordu. Bırakmadılar ve sonuç ortada. Eğer bıraksaydılar ne AC/DC ne de Brian Johnson’ı böyle tanıyacaktık…

Hem bu grubun asıl elemanlarından Malcolm Young bile hastalığı sebebiyle gruptan uzaklaştırıldı. O bile buna mecbur kaldıysa Brian Johnson’ın durumunun bu kadar abartılması niye? Sonuçta her şeyden önce bu grup, Brian ya da diğerlerinin değil, Young Kardeşler’in grubu.

Her güzel şey gibi AC/DC de sona yaklaşıyor. Ama bu “sonu” hızlandırmak şart değil. Bu sebeple şahsen bir müziksever olarak bu eleştirileri gereksiz buluyorum.

Brian Johnson’dan ayrılık sonrası açıklama

Desteği ve anlayışı için herkese teşekkür ediyorum. Açıkçası böyle olacağını, yıllar sonra AC/DC’siz bir geleceği hayal edemezdim, ama şu an yapabileceğim bir şey yok. Yaşadığım sağlık sorunları sebebiyle sahnedekileri rahatlıkla duymam zor. Büyük stadyumlarda canlı konser verebilecek durumda değilim, bu her şeyi daha da kötü yapabilir, ama doktorlarım stüdyo kayıtlarıyla ilgilenebileceğimi söylüyor. En çok da sağlık sorunlarım sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan hayranlarımız için üzülüyorum. Emekli olmadım tabii ki, ama öncelikle iyileşmeye odaklanmalıyım. Tekrar geri dönmek istiyorum!

Kabaca yuvarlamamız gerekirse Johnson’ın açıklamaları böyle…

Axl Rose ve AC/DC birlikteliği yalnızca 12 konser sürecek ama asla unutulmayacak, bunun kıymeti bilinmeli

Bu konuda bence en güzel yorum, efsane müzisyen Alice Cooper’dan geldi. Rolling Stone’a konuşan Cooper, bunun eşsiz bir kombinasyon olduğunu ve Axl Rose’un sesinin AC/DC için mükemmel olduğunu söylüyor. Başka söze gerek var mı?

Axl Rose’lu AC/DC’nin ilk konseri, 7 Mayıs’ta Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilecek.