Rock/Industrial tarzda şarkılar yapan Ayşe Saran’ın geçmiş çalışmalarına baktığımızda müzik dışında da bir çok yerde kendini gösteterdiğini fark ediyoruz. O dönemde 8-9 yaşlarında olan Saran 30’u aşkın reklam filminde yer almış. Ortaokul yıllarında tiyatro ile uğraşmaya başlamış. Müjdat Gezen Sanat Merkez’İnde bir süre tiyatro ve şan eğitimi almış

Müzik çalışmalarını incelediğimizde ise çocukluk yıllarında “Barış Manço ile 7’den 77’ye” programında ilk sahne deneyimini yaşamış. 🙂 Üniversite yıllarına geldiğinde müziği daha çok ciddiye alan Saran, bu yıllarda “Don’t Speak” adlı ilk demosunu kaydetti. Aynı dönem içerisinde üniversite festivallerinde sahne aldı. Bu çalışmalara devam ederken bir albüm hazırlamayı düşündü. İlk şarkısı “SSMOD’u” besteledi. Doğa İçin Çal 2 projesinde yer aldı. O yıllarda eski arkadaşı Össan Deneç ( Murder King) ile karşılaşması ile albümün ilk şarkıları hazırlanmaya başlandı. Şarkılar hazırlandıktan sonra albüm hemen yayınlanmadı. Önce “Kaybedek Bir Şey Yok” adlı şarkıya klip çekildi ve yayınlandı. Bu klip ile kitlelere sesini duyurdu. Ardından konserler geldi. “Van İçin Rock” konserinde sahne aldı. Van İçin Rock ile “Aaa bu kız kim lan” dedirtmiştir bence 🙂 Ocak 2012 yılında ilk albümü “Rüyadan Kaçış’ı” yayınladı. 

2012 yılında gerçekleşen ve dünyaca ünlü metal gruplarının katıldığı GOLDFEST’e katılmıştı. Tişörtler ile verilen mesajlar çok sağlamdı. Yine 2012 yılında KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşen Scorpions konserinde öncesi sahne aldı. Ayşe Saran yeni albümü “Kavga Başladı” için çalışmalarını sürdürürken bir de yeni albüm için bir klip hazırlığı içinde olduklarını duyduk! Klipten bir fotoğraf sizlerle. Acaba ilk albümdeki gibi önce klip yayınlayıp sonra mı albümü yayınlayacaklar… Bekleyip göreceğiz.