Headbang, Blue Jean dergisinin bir eki olarak 7 yıl yayın yaptıktan sonra bu aydan itibaren bağımsız bir dergi olarak yayın yapmaya başladı. Şu an Türkiye’deki tek rock ve metal dergisi olması sebebiyle büyük bir okuyucu kitlesine sahip olan dergi; önümüzdeki dönemde kendi bağımsız içeriğiyle yayın hayatına devam edecek. Dün İstanbul’da, bugün tüm Türkiye’de derginin dağıtımı yapıldı. Ben de hemen soluğu Migros’ta alarak dergiyi edindim. Eski bir Headbang okuyucusu olarak, yeni bağımsız dergiyle ilgili ilk izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikli olarak şunu söylemem gerekiyor, derginin boyutu büyümüş. Eskiden ek olmasından ötürü, tam olarak dergi hissiyatı veremiyordu. Kağıt kalitesi olsun, boyutu olsun; ikinci sınıf bir broşür havası vardı. Şimdi ise hem boyut büyümüş hem de dergi artık tamamiyle kuşe kağıda basılıyor. İç tasarım olarak radikal bir değişim yok diyebiliriz fakat iyileştirmeler söz konusu. Beklenilen de buydu zaten. 

Yazıları tam olarak okumadım ve tabii ki içerik hakkında burada çok fazla bir şey söylemem mantıklı olmaz. Sonuçta satışı yapılması gereken ve ücretli olarak elde edilen bu derginin içeriğini ifşa etmek sakıncalı olabilir. Fakat konu başlıkları ve sunum gerçekten çok başarılı olmuş. Önceden bunun da eksikliği fazlasıyla hissediliyordu. Dergiye sanki sihirli bir değnek değmiş gibi. Acaba derginin yönetiminde bir değişim mi oldu diye düşündüm ve künyeye baktım. Herhangi bir değişim yok.

Poster konusuna değinmek istiyorum. Herkesin merak ettiği bir konuydu posterlerin boyutu ve kalitesi. Eski poster boyutları tamamen aynı, tek fark kağıt kalitesinin yükseltilmiş olması. Eskiden verilen posterler gerçekten bayağı bir kalitesizdi ve asarken dahi yırtılabiliyordu. Şimdiki posterler bayağı sağlam bir kağıttan üretilmiş. 

Sonuç olarak dergi muhteşem görünüyor. Alınmayı gerçekten hak ediyor. Her ne kadar 3 aylık olsa da bu 3 aylık dilim için yeterli diyebileceğimiz düzeyde içerik sağlanmış. Dergiyi almadan önce içerik konusunda ciddi endişelerim vardı fakat bunu bağımsız Headbang boşa çıkartmayı bildi. Türkiye’nin tek rock ve metal dergisine sahip çıkmak adına bu sayıyı elimizden geldiğince desteklemeliyiz. İlerleyen dönemlerde derginin çıkış periyotları bile belki de şu an yapılacak olan tiraj ile belirlenecek. 7.5 lira vererek bu dergiyi alın, pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum.

Derginin içeriğine ulaşmak için buraya tıklayınız.