Sefa Ulaştır, müziğe çok küçük yaşta, ağabeyleriyle kurduğu Beybonlar (İlk isimleri Zambaklar idi) grubuyla başladı. Henüz 12 yaşındayken 1968 Altın Kupa müzik yarışmasında birinciliği kucaklayan Ulaştır, birçok önemli isimle çalıştıktan sonra yaklaşık 1 yıl boyunca Barış Manço ve Kurtalan Ekspres ile konserler verdi. Bunlardan belki de en unutulmazı, Ohannes Kemer’in de teybiyle kaydettiği ve daha sonra Almanya’da bootleg plak olarak basılan 1975 Live in Tarsus konseri idi. Ulaştır, Kurtalan Ekspres’le yaşadığı bu maceranın ardından Cem Karaca ve Dervişan ekibine katılarak Türk rock müziğinde önemli bir unsur olmayı sürdürdü. Sefa Ulaştır, Takas Pazarı Plus dergisine verdiği röporajda eski günlerden bahsetti. Yıllar yıllar öncesinde, genç bir müzisyenin duyabileceği belki de en güzel sözlerden:

Beyaz Kelebekler ile Ankara’da, Lunapark Gazinosu`nda çalıyorduk. Bizden sonra da Barış Manço – Kurtalan Ekspres çıkıyordu sahneye. Barış ağabey, davulun olduğu kısımda, sahnenin dekorunu oluşturan perdeyi yırtmış. Ben davul çalarken de o yırttığı kısımdan bana sesleniyor, “Türkiye’nin en büyük davulcusu sensin” diyor ve gidiyordu.Barış ağabey her gün bana bunu söylemişti. Ta ki konserler bitene kadar…

Ankara konserleri tamamlandıktan sonra İzmir`e gitmiştik aynı gruplar olarak. O sıra hem Cem Karaca hem de Barış Manço`dan teklifler geliyordu. Cem ağabeyin teklifini kabul edemiyordum, çünkü grubunda davulcu olarak hala Hüseyin ağabey vardı. Onunla birlikte çift davul çalma fikrini kabul etmemiştim. Ama Kurtalan`da çift davul olurdu, çünkü daha evvelden bu sistemi oturtmuşlardı.

Barış ağabey beni bir şekilde ikna etmeyi başarmıştı. Bir de söz vermişlerdi bana. 48 saat içinde istediğim davulu Belçika`dan getireceklerini söylemişlerdi. “Davulu hemen getirtiyoruz”‘ deyince, sanki böyle futbolcu transferi yaparken ortaya konan cazip teklifler gibi olmuştu aynı.

Sefa Ulaştır, son 3 yıldır yeniden Kurtalan Ekspres`te ve hem bir yandan konserler veriyor hem de bir yandan yeni albüm için çalışıyor. Ara ara Dervişan grubuyla konser vermeyi de ihmal etmiyor. Unutmadan, önümüzdeki günlerde Beybonlar grubunu yeniden sahnelerde görebiliriz. Neden olmasın!