Asım Can Gündüz`ü 24 Haziran günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaybettik. Bugün, Altunizade İlahiyat Fakültesi Camisi`nde cenaze namazını kıldık ve ebediyete yolcu ettik. Sanatçının ailesi, arkadaşları ve sevenleri onu yalnız bırakmadı.

Heavy Sky`dan Batu Akdeniz, Asım Can Gündüz`e uzun uzun veda edenlerden oldu. Duygularını herkesle paylaşan Akdeniz, usta gitaristi şöyle andı:

Size yanımda oturan bu koca yürekli dev adamla ilgili birşeyler anlatmak istedim. 2015 yılının başlarıydı.. Heavy Sky ile “Unbreakable”ı çıkaralı birkaç ay olmuş, albüm kaydediyoruz. İşler durgun, okula gitmiyorum. Tüm gün evde oturup yapabileceğim şeyleri düşünüyorum, bir ilham arıyorum. Şarkı, güçlü ve güzel tepkiler aldı ama tek bi parça işte, durdu bir yerden sonra.. Türkiye’de bu müziğe yıllardır emek vermiş çoğu kişiye gönderdim videoyu, “ne düşündüğünüzü söyler misiniz, size de göndermek istedim”şeklinde. Çoğu cevap vermedi, kimisi “thumbs up” işareti gönderdi, yorum yapmak için para isteyen bile oldu! (sakın yanlış anlaşılmasın, kimse bir şeyi beğenmek ya da desteklemek zorunda değil, asıl konuya şimdi geliyorum..)

Sonra ben, yaklaşık 10 satırlık bir paragraf döşeyip parçamızı bir de Asım abiye gönderdim. Hatırladığım ilk şey, yarım saat geçmeden bana bozuk bir Türkçeyle yazılmış harika sözlerden oluşan bir mesaj, bir telefon numarası ve “BENİ HEMEN ARA, EĞER KONTÖRÜN YOKSA SENİ BEN ARAYIM” sözleri.. Bir saniye.. KONTÖRÜN YOKSA SENİ ARAYAYIM MI?? Evet gerçekten böyle söyledi, şaka mı bu? Beni tanımıyor bile, nasıl yani? O gün yaklaşık 2 saat boyunca, şarkıyı ne kadar beğendiğinden, burada yaşadığı zorluklardan ve yapılabilecek şeylerden bahsetti. Benim için hem çok eğlenceli, hem de çok motive edici bir konuşmaydı. Heyecanla Çağlar’ı aradığımı dün gibi hatırlıyorum..

Ardından, yaklaşık 1 yıl boyunca sürekli irtibat halinde olduk, beni, grubumu sürekli destekledi. Telefonda saatlerce istişare de yaptık, geyik de yaptık. En sonunda bir gün dedik ki, neden birlikte bir konser vermiyoruz? E bu süper bir fikir!

Küçük bir çocuk gibi heyecanlıydı konser için. Konser benim fikrimdi, ama bunu bir video projesine dönüştürmek onun.. Dedi ki, “Batu biz bu konseri bir belgesel yapalım, bu belgeseli izleyen gençler bizden ilham alıp rock müziğe başlayacaklar ve bu yaptığımız şey bir harekete dönüşecek!” Dürüst olayım, işin başında bu fikir bana garip gelmişti. Bir belgesel? Bir rock konserinde? Ankara’da? O dönem sürekli bombalar patlıyor, zaten ilk konser tarihimiz Mart`ta iptal olmuş Nisan’a ertelenmiş. İnsanlar dışarı çıkmaya korkuyor, Ankara`da kuş uçmuyor. O dönem, bırakın belgeseli bunun çok iyi geçecek bir konser olduğuna inanmak bir hayalperestlikti! Albüm çıkartmışım adı “Dreamer” ama bu kez hayalperest olan ben değil, oydu!

Konser günü geldi çattı, “Ankara’nın rock savaşçıları Heavy Sky, virtüöz Awesome John ile birlikte, bu geceye hazır mısınız?”. Kuyrukta korkunç bir insan kalabalığı… Nasıl ya? E barlar boştu insanlar sokağa çıkmıyordu?! Nasıl yani? Valla aynen öyle oldu. İçeride 300 kişi var! Noxus`un tarihinin en büyük günlerinden biri! İki jenerasyondan iki farklı müzisyen, sadece rock müzik için güçlerini birleştiriyor ve 4 saat süren konser insanların damaklarında gurur ve onur verici tadlar bırakıyordu. Beni sahneye çağırmadan önce “İşte şimdi sahneye çıkacak bu genç, bir gün Wembley’de konsere çıkacak ve bu kez ben onun alt grubu olacağım!” şeklinde beni takdim ediyor, alkış kıyamet içinde daha önce 40 kere çaldığım mekanda beni şekilden şekle sokuyor, yaydığı pozitif enerjiyle kendisine hayran bırakıyordu. O gün konser sonunda, mekana kaşları çatık gelen insanlar mest olmuş şekilde ayrılıyorlardı, sade ve sadece onun yaydığı muhteşem enerji sayesinde. Şok içindeydim, sanki o kötü günler hiç yaşanmamış gibiydi, bunu öngörememiştim, ama öngörülecek gibi değildi. Herkesi mutlu edip evlerine gönderdi.

Adam gerçek olamayacak kadar cool’du, bunun farkındaydı ama öbür taraftan bu farkındalığı tevazuyla ve karşındakini onore edecek şekilde yansıtan biriydi. Yaptığı işten zevk alan, kişisel hırslarının tutsağı olmuş kibirli müzisyen tayfasına “kapakların en büyüklerini” hem gitar çalışıyla, hem insanlığı ve mütevazılığıyla takan muhteşem bir adam, bana yaklaşık 1 yıl süren kısa tanışıklığımızda gösterdiği baba şefkatini asla unutmayacağım bir adam.. Bizimle ilgili her yeni şey paylaştığında o kadar güzel sözler yazdı ki üstüne, en az üçer kere okurdum, acayip hoşuma giderdi. Son konuşmamızda ona albümümüzün bir plağını hediye etmek istediğimi, bunun için kendisinden bir adres rica ettiğimi söyledim. O da yine aynı centilmenliğiyle “Hayır Batu, bunu ben kendi paramla satın almak istiyorum ki müzisyen kardeşim kazansın” diyerek reddetmişti.

Bana hem insan olarak, hem de müzisyen olarak her zaman saygı duydu ve sarfettiği sözlerin, öğrettiklerinin kimi benimle birlikte mezara gidecekken kimisini yıllarca yüzümde bir tebessümle yeni kuşaklara ve dostlara anlatacağım. Biz birlikte bir proje başlattık, daha geçtiğimiz haftaya kadar sürekli bununla ilgili konuştuk. İsmini sen koydun: “Yeni Rock Dalgasının Doğuşu”. Dolu gözlerle bu mesajı yazarken, sana söz veriyorum, projemiz benimle emin ellerde ve çok daha büyüyecek. Rock N’ Roll hiçbir zaman ölmeyecek, Awesome John, huzur içinde yat. Jimi`ye selam söyle. Seni asla unutmayacağım.

Dostun Batu

Asım Can Gündüz kılınan cenaze namazının ardından Kanlıca mezarlığına defnedildi.