Öncelikle Türk Gitar platformunda bana da yer veren güzel insanlara çok teşekkür ederim. İlk inceleme yazımda sizlere oldukça göz ve bir o kadarda başarılı bir tonal kalite sunan BBE The Wah isimli pedalı tanıtacağım.

Bir çoğumuz wah pedal kullanıyoruz, kimisi yeterince tatmin etmiyor, kimisi tam bize hitap eden cinsten oluyor. Biz gitaristler böyleyiz. =) Bu pedal tam beni tatmin eden cinsten bir pedal oldu. BBE The Wah pedalı yeniden tasarlanmış ve ortaya oldukça tatmin edici bir pedal çıkmış. BBE mühendisleri pedalı tekrar tasarlarken Eric Clapton, Jimi Hendrix ve Stevie Ray Vaughan gibi ünlü gitaristlerin karakteristik seslerini referans almışlar. Bu da demek oluyor ki, günümüzün klasikleşmiş ve isim yapmış pedallarıyla yarışabilecek düzeyde bir pedal ortaya çıkmış.

BBE The Wah

Pedalın üzerinde ilk göze çarpan şey “harmony” potansı. Bu potans aslında keskinliği ayarlıyor (Q) veya başka bir deyişle efektin yoğunluğunu diyebiliriz. Pedal diğer muadilleri gibi oldukça sağlam şasi ile üretilmiş ve üst kısmı krom kaplamalı ve kaydırmaz kauçukla donatılmış. Ayrıca kırmızı renkli kutusu da oldukça şık duruyor. Evinizde süs olarak bile kullanabilmeniz mümkün bana göre. =)

Elektronik işçiliği oldukça başarılı aletin. Üzerinde çok parlak mavi bir led bulunmakta. Pedal açıldığında led yanıyor böylece kazayla açık unutmak gibi bir derdiniz olmuyor. Bunların dışında, gayet sağlam ve kaliteli malzemeler kullanılmış. Fiyat kalite olarak kıyaslarsak, gerçekten fiyatına oranla bir o kadar da yüksek kaliteyi sunuyor BBE bize.

BBE The WahTonal kaliteye gelince, pedalı açar açmaz sizi gayet tatmin edici bir wah sound’u bekliyor olacak. Zaten üst kısımda da söylediğim gibi bir çok ünlü gitaristin karakteristik tonları referans alınarak hazırlanmış bir sound karakteristiği var aletin. BBE firması zaten son dönemden hatrı sayılır bir pedal firması haline geldiği için bu pedalı da tonal açıdan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca pedalda ture-bypass bulunmakta.

Diğer wah pedalları gibi ağır bir pedal. Stüdyoda, sahnede veyahut kayıtta sizi çok rahat tatmin edebilecek kaliteye sahip. 9 volt pil ya da adaptörle kullanabileceğiniz pedalın, pil ile kullanıldığında yaklaşık 200 saat kadar çalışabildiğini söylemem gerekiyor.

Ürün hakkında hali hazırda ses kayıtları ve videolarda internette fazlasıyla mevcut. Onlardan bir tanesini ben zaten buraya koydum, diğerlerine de siz kendiniz eğer isterseniz göz atabilirsiniz. Benim kişisel fikrim fiyatını göz önünde bulundurursak diğer rakipleri kadar başarılı bir pedal olduğu yönünde. Ayrıca fiyatı -300 tl civarı- ile diğer rakiplerinin bir adım önüne geçiyor. İlerleyen günlerde yepyeni incelemelerle birlikte olmak dileğiyle, görüşme üzere.