Black Sabbath 13 albümünün yapımından önce birleşme kararı almıştı fakat Bill Ward dışarıda kalan isim olmuştu. Grubun kurucu davulcusu Bill Ward, 13 albümünün çalışmalarında yer alamamış ve Ozzy ile arası açılmıştı. 

Ozzy, Bill Ward’ın kilo problemi olduğunu ve yeni yapılacak albümdeki davul kayıtlarında daha yetenekli bir davulcu olması gerektiğini iddia etmişti. Ayrıca Bill Ward’un hastalığı sebebiyle de diğer grup üyeleri bir süre ara vermesinin iyi olacağını düşünmüştü. Fakat Ozzy’nin sert sözleri, Bill Ward ile Ozzy’nin arasını epey açtı.

Bill Ward DC Heavy Metal’everdiği röportajda şunları söyledi:

13 albümünün kayıtlarının yapıldığı zaman, sağlığım davul çalmamı engelleyecek düzeyde değildi. Davul kayıtlarında bulunabilirdim. Zaman geçti albüm çıktı, fakat umursamadım. Dünyada yapılan en başarılı albüm dahi olsa dinleyebileceğim bir albüm değil

Bill Ward, Ozzy ile ilişkisinin zarar gördüğünü söyledi:

Ozzy gerçek bir arkadaş kaybetti diyebilirim. Grup aktivitelerine ara vermem konusunda daha kibar davranabilirdi. Yeteneğime laf atması hiç hoşuma gitmedi. Ozzy’i çok severdim ve birçok şey paylaşırdık ama tekrar eskisi gibi olur muyuz, net bir cevap veremem. 

Bill Ward, Black Sabbath’ta çalmayı özlediğini ifade etti:

Grubu çok özledim. Tony Iommi ve Geezer Butler ile temas halindeyim. Boş vakitlerimizde yüz yüze konuşuyoruz. Black Sabbath geçmişte başarılı işlere imza attı ve hala ayakta. Black Sabbath’ın atmosferini çok özledim. Ancak sağlık koşullarım 2013’teki gibi değil. Yoğun bir tempoyu kaldıramayabilirim. Eğer gelecekte kendimi güçlü hissedersem davul çalabilirim. 

Görünen o ki, Bill Ward’ın sağlığı davul çalmasına ve konser turnesini kaldırabilecek düzeyde değil. 2013’ten bu yana geçen süre zarfında sağlığı daha kötüye gitmiş diyebiliriz. Bill Ward önümüzdeki günlerde iyileşme etkisi göstermezse müzik kariyerine nokta koyabilir.