60`lı yıllarda kariyerine başlayan Black Sabbath, heavy metal müziğin öncüsü oldu. Tony Iommi, Geezer Butler, Ozzy Osbourne ve Bill Ward dörtlüsünden çıkan müzik, gelecek gruplara yol gösterdi. Sahne şovları da her zaman büyüleyici oldu.

Rolling Stone`a röportaj veren Geezer ve Ozzy grubun neler yaşadığını anlattı.

Geezer Butler:

Plak şirketleriyle anlaşmak için örnek 3 parça yapmıştık. Bunu hiç unutmam, bir yapımcı bize nasıl çalacağımızı, nasıl şarkı yazacağımızı bilmediğimi söylemişti. “Öğrenin, öyle gelin” demişti. Birçok yapımcının kapısından geri döndük ama denemekten vazgeçmedik. Biri de bize, pop şarkıları yazmanın harika fikir olduğunu anlatmıştı.

O zamanlar jazz besteleri de yapıyorduk. The Rebel, Song for Jim gibi parçalar yapımcıların onayından geçiyordu. Daha sonra onlara Black Sabbath, Wicked World, N.I.B. çalınca, “uygun parçalar değil” yanıtını alıyorduk. Bizi bir türlü anlamadılar. Pop grubuna dönüştürmek için her şeyi yaptılar.

Ozzy Osbourne:

Black Sabbath iğrenç pop hitleri yazmaz. Sabbath akıllıca yapılmış bir hata gibi. Yeni bir müzik ortaya çıkardık. Tony`nin yazabileceği riffleri o zamanlar başkası yazamazdı. Kendimize inandık ve dik duruşumuzu sürdürdük. Sonuçta kazanan biz olduk, o albümü çıkardık.

Black Sabbath albümüyle yeni bir çağ açanlar şimdi son turneye çıktı. Heavy metalin efsane grubuna bu yıl veda ediyoruz.