Black Sabbath bu yıl The End turnesiyle kariyerini noktalıyor. Büyük bir hayran kitlesi grubun orjinal kadrosuyla turneye çıkmasını istiyordu ancak Bill Ward yerine Tommy Clufetos davul kitinde olacak.

Geezer Butler`a Classic Rock Revisited röportajında “Neden Bill Ward`a istediği parayı verip gruba almıyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Bas gitaristin yanıtı şöyle:

Bu konunun parayla alakası yok, hiçbir zaman da olmadı. Bill`in turneleri ve yoğun iş temposunu kaldıracak gücü yok.Örneğin, 13`ün turnesinde onu yanımıza almadık. Birkaç hafta sonra hastaneye kaldırıldı. Eğer bizimle olsaydı turne programı büyük ihtimalle iptal olurdu.

Bizim yaşlarımızda hastalık kaçınılmaz oluyor. Bill’i anlıyorum. Son kez turneye çıkıyoruz. Bu işin bir parçası olmak istiyor ve haklı da. Ancak sağlık her şeyden önemli. Hepimiz onun için endişeleniyoruz.

Brad Wilk, Bill Ward`ın yokluğunda 13`ün kayıtlarını yapmıştı. Grup, turnelerde Brad yerine Tommy Clufestos`u tercih etti. Geezer Butler bu tercihi şöyle açıklıyor:

Tommy olağanüstü bir davulcu. Birçok davulcuyla çalıştım ama hiç kimse Bill Ward gibi değildi. Tommy`nin tarzını ona çok benzetiyorum. Bizle olan iletişimi de iyi. Yanlış bir şey yaparsa bize gelip nasıl doğru yapacağını soruyor. Kısacası, egolu bir insan değil. Davulda Tommy`nin olması sahnede bizi rahatlatıyor.

Black Sabbath şu an final turnesinde. The End Compilation adlı albüm yakında piyasaya sürülecek. Grubun son albümünde 13`e alınmayan 4 parça ve 4 canlı performans kaydı yer alıyor.