Dangerous Minds isimli bir internet sitesi, Black Sabbath`ın grupla ikon haline gelmiş şarkısı Paranoid`in riffinin Half Life isimli bir gruptan çalıntı olduğunu öne sürdü. Detroitli grubun 1969’da çıkardığı şarkı ile Iommi’nin imzasını taşıyan şarkı arasındaki benzerlik hemen göze çarpıyor.

Get Down isimli şarkının yalnızca ana riffi değil girişteki davul atakları da Paranoid ile aşırı derecede benzer. Bu parça Half Life isimli grup tarafından ilk başta tekli olarak piyasaya sürüldü ve hiçbir radyo veya TV programında çalınmadan kayboldu.

Şarkıların sadece müzikal benzerliği değil, yazım hikayeleri de benzer. İki şarkı da üzerinde çok fazla düşünülmeden yazılmış. Sabbath’ın basçısı Geezer Butler daha önce şunları not etmişti:

Paranoid’in yaratılma hikayesi aslında çok komik. Üstünde çok fazla düşünmeden yazdığımız halde albümün en ünlü parçası haline geldi.
Şu bir gerçek ki albüm kayıdını bitirdiğimizde yapımcı (Rodger Brain) bize bir şarkı daha yazıp kaydetmemizi istedi ki biz de Paranoid’i yazdık. Tony, riffleri çaldı ve gerisi sorunsuz bir şekilde geldi. Üstünde çok fazla düşünmedik.

Her neyse, aşağıda iki şarkıya da dinleyin ve benzerliği kendi kulaklarınızla duyun.