Boss DD-7

0
85

Boss DD-7’de biri mono diğeri stereo olmak üzere iki giriş ve bir tane de Tempo/Exp girişi bulunuyor. Pedalın üstünde 4 farklı kontrol potansı yer alıyor. Bunlar E. Level,  F. Back, D. Time ve Mode. E.Level butonu delay tekrarının sayısını belirler, ne kadar çok açarsanız ses o kadar tekrar eder. F.Back butonu tekrarın ses seviyesini belirler, yani ne kadar çok açarsanız delay bitene kadar ardı ardına gelen seslerin her biri diğerinden daha yüksek olur. D. Time ses tekrarının hızını belirler, ne kadar çok açarsanız o kadar hızlı tekrar eder.

Boss DD-7Mode potansının seçeneklerini ayrı bir paragrafta ele almak istiyorum. Mode potansında 8 farklı seçenek bulunuyor. Aşağıdan yukarıya doğru sıralayacak olursak; Reverse, Analog, Modulate, Hold, 50ms, 200ms, 800ms ve 3200ms. Reverse modu açıkken çıkardığınız sesin önce aynısı tekrarlar hemen ardından aynı sesi geriye doğru da tekrarlar. Analog verdiğiniz sesi aynen tekrarlar fakat sesleri üst üste bindirmez. Modulate verdiğiniz sesi biraz daha değişik tekrarlar ve sesleri üst üste bindirmenize izin verir. Hold düğmesi verdiğiniz sesi tutar (Tempo/Exp’e ritm bağlıyken) ve bunun üstüne solo girmenize izin verir. 50ms gitara farklı bir delay verir, sesi sektirir ve değişik bir yankıda verir. Bu seçeneğin aynı zamanda chorus olma özelliği de var. 200ms benim favorim, bildiğimiz yankıyla birlikte klasik delay verir. Bunun üstündeki ms seçenekleriyle farklı tonlar ve delay alternatifleri yakalamak mümkün. Bunların yanı sıra pedalın sound on sound (hold) özelliği 40 saniye ile sınırlı.

Pedalda bunların yanı sıra tap tempo özelliği bulunuyor. Bu özelliği bilmeyenler için hemen açıklayalım. Müziğin temposuna uygun olarak pedalın üzerine kendimiz ayağınız ile tempo ve ritmi veriyoruz, delayın tempo ayarı sizin verdiğiniz tempoya uyarlanıyor. Bu durumun diğer bir anlamı, eğer aksak bir ritim kullanıyorsanız bu özellik sayesinde o tempoyu birebir olarak tonunuza aktarabiliyor olmanız. Buraya tıklayara ulaşacağınız videodan ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Boss’un daha önce ürettiği digital delay pedallarında olmayan artı bir özelliği daha var DD7’nin. O da içerisinde bulunan Boss DM-2 analog delay pedalı modellemesi. Bu pedal artık piyasaya sürülmediği için olsa gerek modelleme şeklinde DD-7’nin içine koyulmuş.

Pedalın kullanım alanlarına geçecek olursak çok fazla şey söylemeye gerek yok. Üzerinde bir çok mod var. Delay bildiğiniz üzere zaten çok çok über fazla kullanım alanı olan bir özellik sayılmaz. DD-7 ile gerektiği yerde, sizi tatmin edecek tonlara gayet kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fiyat olarak cüzi bir fiyatı olduğunu söyleyebiliriz. Piyasa değeri 450 lira civarında, ki bu fiyata gidiyor zaten bu tarz digital delay pedallar. Daha ucuz model ve markalar yok mudur? Elbette var. Özellikle bu konuda sessiz sedasız ilerleyen Muza FD900’ü direkt olarak ön plana atabilirim. Fiyat performans olarak Muza FD900 iyi bir tercihtir bana göre.Her neyse. Boss’un DD-7 Digital Delay pedalı gayet başarılı bir model. Zaten geçmişte bu pedalın daha alt versiyonlarında da oldukça tatmin edici tonları vardı. Aynı durum halen söz konusu olmaya devam ediyor.