Mastodon son albümüyle birlikte metal camiasında saygı duyulan gruplardan biri haline geldi. Brent Hinds Guitar Player dergisiyle yaptığı röportajda sözüne “heavy metalden nefret ediyorum diyerek başladı ve devamını şöyle getirdi:

Heavy metal müziği ilk zamanlarda hiç sevmedim. Alabama`dan country, surf rock tarzı eğlenceli şeyler çalmak için gelmiştim. 20`li yaşlarımdayken heavy metal çalmanın çok isyankar olacağını düşünürdüm. Daha sonra Brann ve Bill ile tanıştım. Onlar heavy metal ile çok ilgileniyorlardı. O zamandan beri Mastodon`u bir heavy metal grubu olarak görmüyorum. Çünkü heavy metalden nefret ediyorum ve bir heavy metal grubunun üyesi olmak istemiyorum.

Ayrıca dergilerin ona yaptığı röportaj isteklerine de şöyle yanıt verdi:

Keşke dergilerde yayınlanan röportajlar, sigara paketleri gibi nefret ettiğim her şey ile beraber dünyadan çekip gitse. Röportaj vermeyi de okumayı da sevmiyorum. İnsanlardan bir şeyler dinlemeye, işleri nasıl yoluna koyduklarını öğrenmeye ihtiyacım yok. Röportajlar beni baltalıyor. Çünkü bir kere anlattığım bir şeyi defalarca anlatıyorum. İnanılmaz sıkıcı ve saçma bir iş. Beni Mastodon hakkında uzun uzun konuşturacak, heyecanlandıracak sorular gelmiyor. 15 yıldır her lanet olası günde, röportaj yapmak ve üzerinde konuşmak istediğim son şey.

Mastodon Ağustos`un son akşamı İstanbul`da konser verecek.