Bring Me the Horizon`ın metalcore yanı öldü. Karşımızda yeni doğmuş alternatif metal etkileşimli pop-rock albümü That’s Spirit var.

Yeni nesil metalcore grupları içinde dinleyenler tarafından en çok olumsuz eleştirilere maruz kalan, eleştirilere rağmen yoluna devam ederek kitlelere ulaşmayı başaran gruplardan biri olan BMTH, 5. stüdyo albümünü 11 Eylül’de yayımladı. Albümün çıktığı günden itibaren BMTH hayranları ikiye bölünmüş durumda. Bir taraf BMTH`nin metalcore`dan kopmasını eleştirirken, diğer taraf yeni oluşan tarzdan memnun. 

BMTH her albümünde metalcore temelini ele alarak, metalcore temelinden oluşan türler ile karşımıza çıktı. Suicide Season albümleri ile kendilerini piyasaya fark ettiren grup, müzikal anlamda Suicide Season ve Sempiternal dönemine bu albüm ile son verdi. That`s Spirit scream vokalin ve sert gitar rifflerinin kaybolduğu, daha yumuşak ve pop-rock ağırlıklı şarkıların olduğu bir albüm olmuş. Grubun böyle bir tarza yatkın olduğunu düşünenlerden ve “Yapsalar nasıl olur acaba?” düşüncesinde olanlardandım. Sağolsunlar merakımı giderdiler 🙂 Metalcore`dan bir anda kopup pop-rock, nu-metal ve alternatif metal tarzları barındıran bir yapıya bürünüp bir de üstüne albüm yapmak akıllı bir iş değil. Fakat BMTH bu durumu lehine çevirmeyi bilmiş. Bir anda kemik yapıdan vazgeçmek riskli bir seçim. Bu risk vokal konusunda açıkça ortaya çıkanlardan. Oliver`dan scream ve brutal duyamadığım bir BMTH albümü en büyük eksiklerden. O`nun başarılı olduğu konulardan ikisi bunlar zaten. Ama tabi albümün yapısı buna pek de müsaade etmiyor. Albümün temasına baktığımızda hayatın karanlık yönleri, depresyon halleri ve bunlara karşı bir umut oluşumu anlatılıyor.

Grup üyeleri albüm aşamasında birçok gruptan etkilendiğini ifade etmişti. Genelde alternatif rock, nu-metal ve elektronik tarzlar albümde ön plana çıkıyor. Albümün açılış şarkısı “Doomed” elektronik yapısı ile The Prodigy etkisi yaratırken, Oliver`ın çığlıkları ve gitar riffleri “Sempiternal” albümünü hatırlatıyor. Bu şarkı eski BMTH tarzını savunanlar için birebir 🙂 Albümün 3. şarkısı “Throne” müzikal olarak Linkin Park`ın Faint şarkısı ile benzerlikler taşıyor. Şarkı, nu-metal gitar riffleri ile Oli`nin melankolik çığlıklarının karışımı ile dikkat çekiyor. Albümde olumsuz yönde dikkat çeken bir şarkı ise “Avalanche”. BFMV tarzı gitar riffleri ile albümün yapısına uymayan bir şarkı olmuş.

Anında gelen yeni bir tarz ve müzikal anlayış hemen kabul edilmese de zamanla aşılacak bir durum. BMTH, kariyerine ve piyasaya kaliteli bir alternatif metal ve pop-rock albümü kazandırdı.

Türk Gitar Puanı: