Trio Kraker, Batınhan Altun (vokal, gitar), Barkın Güler (bas gitar) ve Onat Hafız`dan (davul) oluşuyor. Grup ilk EP`sini Karakter Sınırı Vardı Yazamad adıyla çıkardı. Bilindik şarkılara blues yorumu katan üçlüden Batınhan Altun sorularımızı yanıtladı.

Türk Gitar: Röportaj köşemize hoş geldiniz. İlk EP`niz hayırlı olsun.

Batınhan Altun: Hoş bulduk, çok sağ olun 🙂

Türk Gitar: Grup üyeleri nasıl bir araya geldi ve ilk kayıtlar ne zaman başladı?

Batınhan Altun: Bizi bir araya getiren şey okulumuz oldu. İlk defa hep beraber çalışımız Onat’ın okul mezuniyetindeydi, o sahneye hazırlanırken bangır bangır sesleri duyup Barkın’la izlemeye gitmiştik. Birlikte çalmayı teklif etti, kafalarımız da uyuşunca böyle bir oluşuma girmeye karar verdik. Kayıtlara başlama fikri de aklımızda hep vardı, bu yaz sonuna nasipmiş.

Türk Gitar: Trio Kraker ismini neden sahiplendiniz? Albümün ismini belirlerken yeni nesil indie rock grupları mı etkili oldu?

Batınhan Altun: Hem samimi hem modern bir isim olmasını istedik, pek çok seçenek arasından eleyerek Trio Kraker’de karar kıldık. Yeni nesil grupları severek dinliyoruz fakat albüm adını belirlerken onlardan esinlenmedik. İlk tanıştığımız zamanlardan beri muhabbetini yapardık “abi albüm falan çıkarırsak adını karakter sınırı vardı yazamad yapalım heheh” diye.

Türk Gitar: EP`de 5 cover şarkı var. Fakat şarkılar orjinallerine hiç benzemiyor. Bambaşka bir havaya bürünmüşler. Blues, rock and roll ağırlıklı Mahmut Tuncer, Ciguli ve İbrahim Tatlıses çalma fikri nereden geliyor?

Batınhan Altun: Aslında orijinalleriyle pek bir bağlantıları kalmadığı için “cover” yerine “uyarlama” demeyi tercih ediyoruz. Alakasız şarkıları alakasız -ve sevdiğimiz- tarzlarda uyarlamak bize hep eğlenceli gelmiştir, ve insanlar Binnaz, Mavi Mavi Masmavi gibi şarkıları blues, rock n’ roll, reggae gibi tarzlarda dinlediklerinde şaşırıyor ve bu tarzları daha önce hiç dinlememiş insanların bile ilgisini çekmeyi başarıyor.

Türk Gitar: Dinlerken şaşırtan bu EP`ye gelen yorumlardan memnun musunuz?

Batınhan Altun: Memnunuz, genel olarak dinleyenlerden ters bir yorum almadık gibi. Sadece sıradaki çalışmamızda ses kalitesine ve mixlere biraz daha önem vereceğiz.

Türk Gitar: Albüm sadece dijitalden dinlenebiliyor. CD formatında dağıtmayı düşünüyor musunuz?

Batınhan Altun: Evet, sınırlı sayıda CD olarak da yayımlayacağız.

Türk Gitar: EP`de yer alan şarkılar dışında çalmaktan keyif aldığınız şarkıları öğrenebilir miyiz?

Batınhan Altun: Şimdi bir düşününce.. Ne zaman stüdyoda kilitlensek, canımız sıkılsa Bee Gees – Stayin’ Alive çalarız, onun haricinde favori parçalarımızdan bazıları Yavuz Çetin – Çok İstiyorum, Chuck Berry – Johnny B. Goode ve The Commitments – Mustang Sally..

Türk Gitar: Bursa`da düzenli sahne aldığınız bir yer var mı? Bursalı blues ve rock and roll sevenler Trio Kraker`i ne zaman sahnede görecek?

Batınhan Altun: Maalesef bu ara zor görünüyor, gerek Barkın’ın İzmir’de oluşu, gerek benim İstanbul’da oluşum gibi sebeplerden dolayı.. Ama ilk fırsatta yine bir araya gelip sahne almayı planlıyoruz.

Türk Gitar: Grubun bir sonraki adımı ne olacak?

Batınhan Altun: Konserler ve daha temiz kayıtlar almak istiyoruz.

Türk Gitar: Nelerden ilham alırsınız?

Batınhan Altun: En büyük ilhamımız Sahte Rakı the Blues Band olsa gerek. Bursa’da konser verdiklerinde elimizden geldiğince kaçırmamaya çalıştık, her gidişimizde de ayrı eğlendik. Adamlar gibi modern dönem Türk rock grupları da hep ilgimizi çekmiştir, genel olarak enstrümanına hakim olan, müziğe tutkuyla bağlanmış müzisyenleri daima kendimize ilham kaynağı olarak görürüz.

Türk Gitar: Bursa`dan bildiğimiz şarkılara hoş cover`lar yapan bir grup olarak çıkış yaptınız. Umarız ilerleyen dönemlerde de bu yükseliş devam eder. Başarılar!

Batınhan Altun: Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederiz.