Bruce Dickinson`ın kanser olma sebebi HPV, insan papilloma virüsü, idi ki bu virüs daha çok kadın genital bölgelerinin dil yoluyla uyarılmasıyla bulaşıyor. Sigara içmekten nefret eden vokal Blabbermouth’a şunları söyledi:

Bu bir virüs. HPV -insan papilloma virüsü-. Hepsi öyle. Her gün insanların bademcik kanseri, gırtlak kanseri, akciğer kanseri olduğunu duyuyorsunuz. Bu neredeyse kaçınılmaz bir şey.
Ve mesele şu ki beyler, tipik olarak, boğazınızda bir yumru oluyor. Muhtemelen dilinizin içinde hareket etmeye bile başlıyor ama siz fark etmiyorsunuz! İkincisi de aniden yan tarafta, lenf düğümünüzde ortaya çıkıyor. Siz: ‘Hey, bu da ne? Bu boğazımdaki yumru da ne oluyor?’ diyorsunuz. İki tümörüm vardı. Biri bir golf topu büyüklüğündeydi ve lenf düğümümde olan geniş bir çilek boyutundaydı ki beni çok garip hissettiriyordu. Kendi kendime: ‘Neler oluyor, grip falan mı oluyorum? Bu da ne böyle?’ diyordum. Ama aşağı inmedi. Aslına bakarsanız biraz zordu, yumuşak sayılmazdı fakat ortada yumuşak bir doku gibi hareket ediyordu.

Dickinson, 9 veya 12 hafta boyunca hiçbir şey yapmamaktansa Google üzerinden araştırma yapmanın daha iyi olduğunu vurguladı:

Diğerlerinin tecrübelerine ve klinik raporlarına bakın, görecekseniz ki bu gerçekten yaygın bir şey. Ancak çoğu bunun neden olduğunu veya neden kimilerine etki ederken kimilerine etmediğini bilmiyor. Ya da neden kimilerinde yok olurken, kimilerinde yok olmuyor ki normalde yok olması gerekiyor. Gerçi 40 yaş üzeri bazı insanlarda kolay kolay kaybolmuyor. 
Herkes aktör Michael Douglas hakkında şakalar yapıyordu -kendisi gırtlak kanserine yakalanmıştı-. Çünkü kendisi oral sex yapıyordu ve ben şöyleydim: ‘Tamam, pekala çocuklar bunu artık aşmamız gerek, çünkü bu çok ciddi bir iş.’ Yüzlerce hatta binlerce insan bunun tehlike altında. Ve şunu bilmelisiniz ki eğer 40 yaşının üstündeyseniz ve boğazınızda bir yumru belirdiyse antibiyotiklerle kurtulmaya çalışmayın. Doktora gidin ve test yaptırın. Çünkü bu gerçekten önemli