– Türk Gitar: Hoşgeldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz.
– Burcu Özdereli: Hoşbulduk Ben de sitenizde bana yer verdiğiniz icin teşekkur ederim.

– Türk Gitar: Öncelikli sizi daha yakından tanıyarak başlayalım. Kimdir Burcu Özdereli?
– Burcu Özdereli: Küçük yaşlarda piyano çalmaya başladım, daha sonra gitarla devam ettim. Bas gitar ve davul da çalıyorum. Siyanur, Minerva, Andarkan ve Kırmızı gruplarıyla çaldım. Marmara Heykel bölümünden mezun oldum ve Kanada’da Music Production okudum. Bir suredir de kendi parçalarım üzerinde çalışıyorum.

– Türk Gitar: Gitara nasıl başladınız, bir hikayesi var mı?
– Burcu Özdereli: Lisede arkadaşlarımla bir grup kurmaya karar verdik. Daha önce pek bir ilgim ve bilgim olmamasına rağmen gitarist olmaya kadar verdim. Ertesi gün de sabahın 6’sında tünelde ilk gitarımı almak için kepenklerin açılmasını bekliyordum. 🙂

– Türk Gitar: Gitarı virtüözite kıvamında çalıyorsunuz. Ne tür eğitimler aldınız, neler yaptınız?
– Burcu Özdereli: Tesekkurler ama virtüöz gibi çalabilmek için çok daha yol katetmem gerektiğini düşünüyorum. Gitara ilk başladığımda Bora Uslusoy’dan yaklaşık 3 ay boyunca temel gitar eğitimi aldim. Başladıktan 6 ay sonra ilk grubum Siyanur ile ilk konserimi veriyordum. İlerleyen zamanlarda da birkaç ayrı gitar hocasından kısa sureli dersler aldım. Son 7 senedir herhangi bir gitar dersi almadım. Geçen sene de Music Production okuyup mezun oldum. Bu süre içinde birçok gruplarla çaldım ve birçok şeyi çalarken öğrendim.

– Türk Gitar: Kırmızı grubuna nasıl dahil oldunuz ve -eğer çok özel değilse- ayrılmanızın sebebi neydi?
– Burcu Özdereli: Grubun vokalisti İdil Cağatay bir gün beni telefonla aradı ve benimle çalışmak istediklerini söyledi. Ben de severek kabul ettim. Eğitimim için Kanada’ya yerleşeceğimden dolayı gruptan ayrıldım, gruptakilerle hala çok yakın arkadaşız.

– Türk Gitar: Geçtiğimiz günlerde yayınladığınız videoyu Kırmızı grubunun üyeleri kendi Facebook sayfalarında paylaştılar. Halen aranızda iyi ilişkiler olduğunu anlayabiliyoruz. İlerleyen dönemlerde tekrar Kırmızı ile çalışma ihtimaliniz olabilir mi?
– Burcu Özdereli: Evet tabii grup üyeleri hala çok yakın arkadaşlarım. İlerde iki taraf için de uygun olursa birlikte çok güzel şeyler yapabileceğimize inanıyorum.

– Türk Gitar: Marlinspike’ı yayınladıktan sonra yenilerinin de geleceğini söylemişsiniz. Tüm kayıtları toplayacağız bir solo albüm projesi düşünüyor musunuz? Yoksa bu şekilde tek tek kaydedip yayınlayarak izleyicilerinize aktarmaya devam mı edeceksiniz? Neler planlıyorsunuz?
– Burcu Özdereli: Şu anda bir albüm yapmayı düşünmüyorum, ancak içimden geldiği gibi müzik üretmeye bakıyorum ve olayları/müziği akışına bakıyorum. Kısa vadede tek tek sarkılar ya da solo kayıtlar yapıp Youtube’da yayınlayacağım.

– Türk Gitar: Bu soruyu bir çok gitariste soruyoruz, bizim çok özel sorularımızdan bir tanesi. Gitar metod kitapları ve tab tekniği ile gitar çalmayı öğrenmeyi ne derece sağlıklı buluyorsunuz? Sizce bir hoca şart mı?
– Burcu Özdereli: Eğer bir gitar hocasına gidilebilme imkanı varsa tabii ki birebir dersler hem yanlış alışkanlıklar geliştirmemek hem de geri bildirim almak için çok faydalı. Bunun için de en uygun zamanın başlangıç aşamasında olduğunu düşünüyorum. Fakat öyle bir imkanı olmamış birçok harika gitarist de var. Özellikle şu anda internet üzerinde neredeyse sınırsız sayıda kaynak var. Çalınan türe bağlı olarak sadece kitap/tab/videolar vs. yardımıyla başarıya ulaşabileceği düşünülüyorsa bence yeterlidir; rock veya metal çalınıyorsa Eddie Van Halen, Jimi Hendrix veya Dave Mustaine gibi olunabilir bence.

– Türk Gitar: Hedefleriniz neler?
– Burcu Özdereli: Dünya çapında ismi sayılan başarılı bir gitarist olmak ve kaliteli/güzel müzik üretmek ve diğer büyük müzisyenlerle çalışmak en büyük hedefim.

– Türk Gitar: Kendinize örnek aldığınız ve idol olarak gördüğünüz müzisyenler var mı?
– Burcu Özdereli: Tabii ki birçok örnek aldığım isim var, ilk anda aklıma gelenler: Jeff Loomis, Chuck Schuldiner, Jennifer Batten ve Dimebag Darrell.

– Türk Gitar: Gitar ve müzik haricinde neler yapmakta keyif alıyorsunuz?
– Burcu Özdereli: Meditasyon, yoga, resim yapmak ve doğa yürüyüşleri.

– Türk Gitar: Bizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.
– Burcu Özdereli: Ben teşekkür ederim. 🙂