Gerçek ismi Can Göksun olan sanatçı Doğa İçin Çal, film/dizi müzikleri, yaptığı albümler ve konserlerle adından söz ettirmeyi başardı. 9 Nisan Cuma akşamı İzmir Buca Rec Performans`ta konser verdi. Biz de oradaydık ve konserin nabzını tuttuk. 

Can Gox öncesi sahne alacak grup arkadaşlarım olduğu için saat 17:00`de mekana gitmiştim ve beraber hazırlıklara başlamıştık. İki farklı grup sahnede olacağı için yaklaşık 3 saatlik bir soundcheck işlemi gerçekleştirildi ve bu esnada Can Gox ekibindeki müzisyenlerle tanışıp ufak çaplı sohbet etme fırsatı bulduk. Bir yandan gerekli hazırlıkları tamamlayarak konser saatinin gelmesini bekledik.

Saatler 21:30`u gösterdiğinde ön grup Son Nesil sahneye çıktı. Mekanda her hafta sahne alan grup, İzmir`in yerel gruplarından biri ve çoğunlukla Dokuz Eylül Üniversitesi`nde okuyan öğrencilerden oluşuyor. Son Nesil yaklaşık 1 saat 15 dakika sahnede kaldı ve Pentagram`dan Gündüz Gece, Cem Karaca’dan Tamirci Çırağı ve Barış Manço`dan Gülpembe gibi klasikleşmiş rock parçalarını kendilerince yorumladı. Her Pazar günü onları dinliyor ve beğeniyor olsam da bu sefer konser için kullanılan daha güçlü sistemde çalmalarının da etkisiyle ciddi anlamda bu sefer insanların olumlu beklentilerini fazlasıyla karşıladılar. İzmir’de yaşayanlara gelip dinlemelerini tavsiye ederim. Hatta süreleri bittiğinde bazı seyirciler daha uzun kalmaları konusunda istekte bulundu fakat Can Gox’un sahneye çıkma saati yaklaşmıştı ve Son Nesil seyircilere, mekana ve Can Gox’a teşekkür ederek alkışlarla sahneden indi.

Saat 23:00 olmuştu ve artık sahne Can Gox’undu. Sesi Cem Karaca’ya benzetilen Can Gox,  Anadolu Rock parçalarıyla giriş yaptı. İlk parça Erkin Koray’dan Estarabim oldu. Şarkı bittikten sonra Can Gox, seyircilerin sahneye daha da yakınlaşmasını istedi ve bu samimiyet seyirciler tarafından hoş karşılandı, alkış aldı. Moğollar’dan Bir Şey Yapmalı ve Nesimi’den Haydar Haydar ile devam ettikten sonra Can Gox, seyirciler arasındaki yalnızları görmek istiyorum diyerek Yalnızım isimli parçayı çaldı. Kaybedenler Kulübü’nden bildiğimiz Wrong Side Of The Road yorumundan sonra Cem Karaca parçası çalacağını söyleyen sanatçı, cover olarak çaldığı parçalarda alkışı kendisine değil şarkıların sahibine istedi. Cem Karaca’nın Islak Islak parçasından sonra Cem babaya selamlarımızı gönderdik. Hemen ardından da Aşık Veysel’siz olmaz diyerek Uzun İnce Bir Yoldayım çaldı ve bunu da Pir Sultan Abdal’ın Dostum Dostum türküsüne bağladı.

Anadolu ezgilerini blues formunda dinlemek çok keyifli oluyor, ne tarz olursa olsun bir müziğin içinde kendi kültürümüzden parçalar bulunca mutlu oluyoruz doğal olarak. Hemen ardından Erkin Baba’ya selamlarla Sana Bir Şeyler Olmuş çalındı. Bu şarkıyı geçen hafta da Erkin Baba’dan dinlediğim için bir haftada iki kez dinlemiş oldum. Normalde orjinalini çok sevdiğim parçaların cover versiyonlarını dinlerken alışmam zaman alır fakat Can Gox’u dinlerken bu durumu yaşamadım, birçok şarkıda oldukça keyif aldım. Bu arada biraz da yabancı çalmanın zamanı gelmişti ve üst üste iki yabancı parça çalındı. İlki Blues Brothers ile de bildiğimiz ve aslında Robert Johnson şarkısı olan Sweet Home Chicago idi diğeri de Joe Cocker ile de bildiğimiz ve  bir Ray Charles parçası olan Unchain My Heart`tı. Bu parçaların ardından 5 dakikalık bir mola verildi. Moladan geri döndüğümüzde Bruce Springsteen’den bildiğimiz, Lydia Parrish bestesi olan Pay Me My Money Down parçasını dinledik. Parça, Barış Manço’nun Seher Vakti`ne bağlanarak devam etti ve yeniden Türkçe repertuara geçildi.

Cem Karaca’ya bir kez daha selam ve alkış yollayarak Resimdeki Gözyaşları çalındı ve sonrasında Can Gox, biraz duygusala bağlayacağımızı belirterek Tanju Okan’ın Öyle Sarhoş Olsam Ki parçasını yorumladı. Hemen arkasından Esmeray’dan Unutma Beni geldi. Konser adeta bir zaman tüneli gibiydi, farklı tarzlardan, farklı sanatçılardan, farklı dönemlerden herkesin severek dinlediği ve hayatının bir yerlerinde mutlaka yerinin bulunduğu parçalar üst üste çalınıyordu. Sanırım seyircilerdeki tek hayal kırıklığı Drama Köprüsü, My Woman ve Dal Goncayı Bir Sabah gibi Can Gox yorumu çok sevilen parçaların çalınmaması oldu ama sanatçının kendi tercihine karışmak bizim işimiz değil. Ahmet Kaya’dan bildiğimiz İçimde Ölen Biri Var ve Neşet Baba’ya selam ettiğimiz Neredesin Sen parçalarından sonra konserin son anlarına geldik. Haydar Haydar`ı ikinci kez söyledik ve Can Gox, teşekkür ederek alkışlarla sahneden ayrıldı.

Konserde insanlarla kurduğu iletişim ve samimiyetle herkesin güzel bir konser yaşamasını sağlayan Can Gox, hayranlarını da kırmayarak kuliste isteyen herkesle tanışıp fotoğraf çekildi. Biz de ön grup tayfası olarak kulisteydik. Gitaristler Kıvanç Kaytanlı ve Eray Arbak ile sohbet edip fotoğraf çekildik. Bu güzel konser için Can Gox’a ve ekibine, Son Nesil`e ve Buca Rec Performans’a teşekkür ediyoruz. Gelecek konserlerde görüşmek üzere!

Konser sonunda Can Gox, Kıvanç Kaytanlı, Eray Arbak ve Son Nesil ekibi:

Konserin setlist`i:

 •   Estarabim
 •   Birşey Yapmalı
 •   Haydar Haydar
 •   Yalnızım Ben
 •   Wrong Side Of The Road
 •   Islak Islak
 •   Uzun İnce Bir Yoldayım / Dostum Dostum
 •   Sana Bir Şeyler Olmuş
 •   Sweet Home Chicago
 •   Unchain My Heart
 •   Pay Me My Money Down
 •   Seher Vakti
 •   Resimdeki Gözyaşları
 •   Öyle Sarhoş Olsam Ki
 •   Unutma Beni
 •   İçimde Ölen Biri Var
 •   Neredesin Sen
 •   Haydar Haydar