Engin Ardıç`ın Sabah Gazetesi`nde yayımlanan metalci gençlere yönelik saldırgan yazısını çoğu metalci okumuş, cehalet ve hoşgörüsüzlük örneği olarak sosyal medya hesaplarından paylaşmıştır. Ancak Cem Karaca`nın 1990 yılında bir müzik dergisinde bu yazıya yanıt olarak yazdığı ve kendi deyimiyle metalci kardeşlerine seslenerek devam ettirdiği pek bilinmeyen mektubu; 68 kuşağının duayen anadolu rockçılarının, bugün yaşları 40`ı geçmiş 90`lar metalci gençliğine seslenmesi niteliğinde büyük önem taşıyor.

Engin Ardıç`ın gazete yazısını hatırlatalım:

Cem Karaca günümüzde güncelliğini koruyan mektubuyla Engin Ardıç`ın yazısına çok güzel bir cevap veriyor. Ekşi Sözlük`te bir yazarın herkesle paylaştığı mektupta şunlar yazıyor:

Sayın Engin Ardıç`a apaçık bir mektup,

Rock ve metal üzerine yazdıklarınızdan birini okumak diğerini duymak talihsizliğini yaşadım. Talihsizlik diyorum; çünkü bu konuda ya sizin ya da sizi bilgilendirenlerin dağarcığı maalesef boş.Ancak yüreğinizin kulağı ille de fransız takılmak istiyorsa buna da bir sözümüz olamaz. Ne ki siz zevkler ile renklerin tartışılamayacağı ilkesini de aşıp ve üstelik bu konuda hiçbir bilginiz olmamasına rağmen alenen saldırıyorsunuz.

Size soruyorum. Hayatınızda hiç metal konserine gittiniz mi? TV`de arada bir olsa da yayımlanan kliplerde bir tek metalci izlediniz mi? Bırakalım metali, hiç hard rock dinlediniz mi? Ben dinlediğinize inanmıyorum çünkü yazınız baştan sonra miş`li geçmiş ve rivayet zaten.

Size son bir sorum var, bana lütfen söyler misiniz; aynadaki kendi suretinizden gayri sahi neyi seversiniz?

Metalci kardeşlerime;

Kafadan söylüyorum, yaşım 45 değil de 20`lerde olsaydı en sert çalanınızın şarkıcısı olurdum. Ama kendi dilimde söylerdim derdimi. Rock ya da metal ve de türevleri marka malı olmayan bir muhalefettir. Bunu İngilizce söylesek belki TRT`den geçeriz ama bırakınız Siverek`e ulaşmayı, hani o yoz denilen müziği yenebilir miyiz?

Bize ne? Bizi dinleyen dinler demeye hakkınız yok bence. Çünkü bizler artık her zaman genç kalanlar olduk. Ve artık bayrak sizde.

Yukarıdaki mektupta özellikle “yaşım 45 değil de 20’lerde olsaydı en sert çalanınızın şarkıcısı olurdum” cümlesi dikkat çekiyor. ‘Ya olsaydı?’ sorusunu sorup, Cem Karaca`yı bir extreme metal grubunun vokalisti olarak hayal etmemek elde değil.

Eğer Ekşi Sözlük`te bu gönderiye giderseniz kaynak olmadığını göreceksiniz. Biz de mektubun doğru mu yoksa uydurma mı olduğunu İzzet Öz`e sorduk. “Cem`in söyleyiş ve yazış tarzı. Ve düşüncesi de böyle idi.” yanıtını aldık.