Olay gerçekten ülke gündemine bomba gibi düştü diyebiliriz. İngiliz alternatif rock grubu Radiohead, geçtiğimiz Mayıs ayında A Moon Shaped Pool isimli yeni albümünü piyasaya sürdü. Velvet Indieground Records adlı mekanda grubun son albümünün dinleti etkinliği düzenlendi. Soft bir müzik olduğu için gayet naif gençler tarafından gerçekleştirilen bu etkinlik, yalnızca müzik ekseni etrafında toplanmış sizin bizim gibi yaşları 20 etrafında seyreden 10-15 kişilik bir grubu bu mekanda topladı. 

Etkinlik sırasında Periscope üzerinden canlı yayın yapmakta olan gençler, çok kısa bir süre sonra başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde Radiohead dinliyor ve bir yandan da gayet efendi bir şekilde içkilerini içiyorlardı. Tam bu sırada gerici bir grup mekanı basarak herkesi dışarıya çıkartıyor ve darp etmeye başlıyorlar. Gerici grubun yaptığı bu eylemin sebebi ise Ramazan ayında alkol tüketiliyor olması. Ülkede son dönemde ortaya çıkan yüzlerce hatta binlerce tecavüz ve taciz olayına hiçbir tepki göstermeyen bu güruhun, tek gayesi müzik dinlemek olan bu efendi gençlere yaptığı zulüm kabul edilemez.

Neyse ki bu fikri benimseyen ve bizim gibi düşünen binlerce rock sever ve özgürlük yanlısı vatandaşa sahibiz. Bugün Twitter üzerinden gerçekleştirilen bir hashtag hareketi (#cumartesi21decihangirdeyiz) ile bu akşam saat 21:00’da insanlar Cihangir’e davet edildi. Büyük bir ihtimal çok geniş bir kalabalık akşam saatlerinde bu üzücü olayın gerçekleştiği yerde olacaktır. Bu bir kaç kendini bilmez insan bakalım bu geniş kitleye de aynı şekilde yaklaşabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

 

Bu arada Radiohead grubunun konuyla ilgili bir açıklama yaparak gençlere destek olduğunu belirtelim. Açıklama tam olarak şu şekilde:

Kalplerimiz İstanbul’da saldırıya uğrayanlarla. Umuyoruz bir gün geriye dönüp baktığımızda tahammülsüzlükten kaynaklanan bu tür şiddet olaylarının çok eskilerde kaldığına tanık oluruz. Şu an içinse yapacağımız tek şey İstanbul’daki hayranlarımıza sevgimizi ve desteklerimizi sunmak…