Bu incelemede sizlere Cort markasının ürettiği B5 bass gitarı tanıtacağım. Gitarın içeriği enfes bir manyetik olan Bartolini aktif manyetiklerle (Sap; Bartolini mk-1, Köprü; Bartolini mk-1) geliyor. Ayrıca yine gitarın özellikleri arasında Bartolini marka aktif bir pre-amp mevcut.

Gitar orta düzey bass gitaristlere hitap eden düzeyde 5 telli bir gitar. Üzerinde ana ses kontrolüne, manyetik kontrolüne, eq’ıı ve pre-amp’ı açmak için mini bir switch’e ve bass/mid /tiz kontrolüne yarayan 5 pot ve 1 switch’e sahip. İşçilik olarak “Cort” markasının üzerine yapışmış “Cooort!” (yazıldığı gibi okunur) tabirine cevabı gayet güzel bir biçimde veren bir işçiliğe sahip Cort B5, Endonezya’da üretilmektedir.

Cort B5

Gitar tonal olarak her tarz müziğe gidebilecek, heavy metalden jazz müziğe uzanabilecek türden bir gitar. Eq pasif konumdayken gayet soft tonlar çıkarırken, aktif konumda başlıkta belirtildiği gibi gayet sert/canlı tonlar vermekte.

Cort B5’i bir hard rock grubunda kullanma fırsatım oldu ve söz konusu grubun bir çok konserinde bana eşlik etti. Grubun hard-rock tarzından ötürü gitarı devamlı eq açık modda kullandım. Manyetiklerin ikisini de aktif olarak kullandım. Eq ayarlarında mid ve tiz tonları yükseltildiğinde Cort B5daha funk / slapvari tonlar, mid ve bass yükseltildiğinde gayet sert tonlara ulaşılabilir. Efekt kullanımlarıyla “Tool” grubunun tonlarına ulaşmak bile mümkün… Eq switch’i pasif modda ise ton karakteristiği tamamiyle manyetiklerin tek seslerinin kontrolüyle oluşuyor. Şahsi tercihim iki manyetiğinde full açık olması. Çünkü köprü manyetiğinin sap manyetiğine kıyasla daha açık olması gitarı bass gitarlıktan az da olsa koparabiliyor. Ancak tam aksine sap manyetiğinin daha fazla olması, bir çok müzik türünde kullanılan ve üst sesleri (gitar, kick vs.) doldurma amacıyla tema olarak kullanılan yumuşak bass tonlarını taşıyor.

Gitar üzerinde gitaristini tatmin etmeyerek modifikasyon isteği doğuran parça yok. Sabit köprülü ve söz konusu köprünün de gayet “sağlam” bir köprü olmasından ötürü akor kaçırma vs. problemleri de olmuyor ve inanılmaz derecede rahat. Uyumlu efektlerle de kullanıldığı zaman “üst düzey” bass gitaristlere de hitap edebilecek bu gitar 1100-1200 TL arası fiyata ve performansına göre gayet olumlu bir görüntüye sahip.