Türk Gitar: Merhaba! Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz.

Cyrax: Harika albüm incelemesi için teşekkür ederiz! Gerçekten yazı çok hoşumuza gitti!

Türk Gitar: Mart ayında çıkacak albümünüzi dinleme fırsatı bulduk ve çok etkilendiğimiz için bu röportajı yapmak istedik. İlk olarak müzikal anlayışınızdan söz etmek istiyorum. Progresif metale koro ve yanılmıyor isek çello gibi bir enstrümanı katma fikri nasıl ortaya çıktı? 

Cyrax: Modern metal müzik ve klasik müzik arasında bir geçiş söz konusu. İkisinin de temelinin müziğimizde paylaşıldığını hissedebilirsiniz. Ama aynı zamanda jazz ve funky türüne de aşığız! Ve bu da albümümüzün kaydında önemli bir yere sahip oldu.

Türk Gitar: Yeni bir grupsunuz. Adınızı duyurmak isteyeceksiniz elbette. Bu yönde ana hedefiniz nedir?

Cyrax: Hepsi büyük bir müzik yazma tutkusuyla başladı. Bu yüzden gelecekte de böyle olacağını söyleyebilirim. Elbette önümüzdeki adımları planlıyoruz. Konserler ve benzeri şeyler gibi. Bir şeyden kesin eminiz ki icra ettiğimiz janra hiç kolay değil fakat bu bizi etkilemiyor zira Cyrax ismi henüz duyulmadığı için aklımıza gelen her çılgınca şeyi aklımıza gelen şekilde düşünmeden icra edebiliyoruz. Bu Akira Takasaki gibi önemli bir metal gitaristi ile paylaştığımız ortak bir felsefe. Ve kendisi de muhtemelen en üretken isim konumunda şu an.

Türk Gitar: Etkilendiğiniz gruplar hangileri? Sizi bu tarza yönlendiren sanatçılar kimler?

Cyrax: Gruptaki her üyenin kendisi için bir ilham kaynağı var tabii ki. Ancak hepimiz Genesis, Pink Floyd, Rush, Symphony X ve Dream Theater’ı seviyoruz.

Türk Gitar: Bolca BTBAM ve Dream Theater izlenimi var müziğinizde. İlerisi için daha da uzun ve karışık şarkılardan söz edebilir miyiz? Yoksa Cyrax soundunu tam olarak oturttu mu?

Cyrax: Bahsettiğiniz grupları kesinlikle seviyor ve takdir ediyoruz. Fakat bizim amacımız daha karışık şarkılardan ziyade onlara benzememek, özgün olmak. Bizim için müzik bir sanat ve sanatçının kendi sanatını icra etmesi uygundur. Gurur duyacağımız müzikler yapıp her zaman ilhama açık olacağız.

Türk Gitar: İtalyan bir grupsunuz. Metal piyasasında İtalyan gruplar pek ses getirmiş değil. Cyrax Gojira’nın Fransa için yaptığı patlamayı yapabilecek mi sizce? Metal piyasasında yeriniz ne olacak?

Cyrax: Rhapsody Of Fire, DGM, Destrage, Ancient Bards, Lacuna Coil İtalyan olarak bilinen gruplardan birkaçı. Biz onlarla bir yarışma haline girme fikriyle şu an baş edemeyiz fakat bir gün onlarla aynı sahneyi paylaşmak gerçekten harika olurdu.

Türk Gitar: Hangi gruplarla turlamak isterdiniz? Hangi ülkelerde konser vermek isterdiniz?

Cyrax: Söylediğimiz gibi, İtalyan gruplarla beraber müziği ülkemize yaymayı ve İtalyan Metal’inin bu potansiyelini göstermeyi istiyoruz! Müziği sevdiğinizde her sahne evinizdir! Her yerde çalmayı isteriz, gerçekten.

Türk Gitar: Türk Metal piyasasını takip ediyor musunuz? Sevdiğiniz, dinlediğiniz bir grup var mı?

Cyrax: Maalesef hayır! Herhangi bir Türk metal grubu bilmiyoruz, sizin bir öneriniz olur mu? (Saints ‘N’ Sinners ve Vortex Of Clutter’ı Cyrax’e önerdik.)

Türk Gitar: Son olarak Türkiye’de bir konser fikri kulağınıza nasıl geliyor? Eminiz ki müziğiniz yayıldıkça hayran sayınız da artacaktır.

Cyrax: Wow! Ülkenizde çalmak kesinlikle kulağa harika geliyor. Ve bunun en yakın zamanda gerçekleşmesini umut ediyoruz.

Türk Gitar: Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz. ‘İnsanların ne dediğini umursamadan’ (Cyrax isimli şarkıdan bir söz, ‘you don’t care what people say’ şeklinde ilettik) bu yolda devam etmeniz dileğiyle!

Cyrax: Onur duyduk, devam edeceğiz! Bu röportaj için çok teşekkür ederiz! facebook.com/cyraxmetal ve www.cyraxmusic.com adreslerinde görüşmek üzere!