Dave Grohl ve Krist Novoselic Nirvana Konserini Değerlendirdi

0
73

10 Nisan günü, Rock and Roll Hall of Fame’e giden izleyicinin unutamayacağı bir gün oldu. Nirvana’dan canlı performans beklenmiyordu ancak bir sürpriz yaparak canlı performans sergilediler ve geceye damga vurdular. Dave ve Krist, Nirvana klasiklerini kadın vokaller ile birlikte seslendirdiler. Kurt Cobain’in öldüğü günden sonra verilen ilk Nirvana konseri olması açısından tarihi bir gündü. Bu konserlerin devamı da gelebilir.

Dave Grohl ve Krist Novoselic Rolling Stones ile röportaj yaptı.

Dave Grohl:

Hall of Fame’den önce canlı performans olmayacağı yönünde karar almıştık. Sahneye çıkıp canlı performans sergilememiz imkansız görünüyordu. Kurt Cobain’i kaybettiğimiz günden beri hiç Nirvana konseri vermemiştik. İnsanlar da olmaması yönünde bizi destekliyordu çünkü Kurt Cobain’in hatırasına saygısızlık etmek istemiyorlardı. Hall of Fame gecesi Nirvana onurlandırılacaktı ve bir sürpriz yapalım dedik, sahneye çıkmaya karar verdik. Böylece büyük risk almış olduk. Olumsuz tepkilere kendimizi hazırlamıştık. Fakat öyle olmadı. Orada bulunan herkes duygusal anlar yaşadı. Sevgi gösterileri oldu. Sahnede güzel performans sergilemiş olabiliriz fakat hazırlanma aşaması hiç kolay olmadı. Duygusal olarak kendimizi hazırlamamız gerekiyordu. Her şey yolunda gitti ve geceyi güzel sonlandırdık.
 
Bizi en çok zorlayan vokal seçimleri oldu. Bir liste yaptık ve baştan başlayarak, adaylara teklif götürdük. Nirvana’nın vokalini üstlenmek büyük ve zor bir iş olacaktı. Dolayısıyla teklifi geri çevirenler oldu. Joan Jett olağanüstü bir cesaret göstererek sahneye çıkmak istedi. Gelebilecek her türlü olumsuz eleştiriye rağmen Smells Like Teen Spirit parçasını seslendirdi. Bana göre, Joan Jett işini hakkıyla yaptı. Burdan bir kez daha kendisini tebrik ederim. Parçalar arasında vokal değişikliği yaparak çeşitliliği arttırmak istedik. Kim Gordon, Annie Clark ve Lorde sahnede bize eşlik etmeyi kabul ettiler.
 
Geçmişte verdiğimiz Nirvana konserlerini aratmayacak görüntüler vardı. Her parça bittiğinde Krist ile göz göze geldik. Konuşmasak ta birbirimizin ne hissettiğini anlıyorduk. Eski konserlerimizden tek fark, Kurt Cobain’in olmayışıydı. Tarihi bir gece de orada bulunanlar yaşadıklarını unutamayacak diyebilirim çünkü bir ilke şahit oldular. 20 sene sonra, Kurt Cobain’siz verilen ilk Nirvana konseri.

Krist Novoselic:

Hall of Fame gecesinin ertesi günü, medyada yer alan haberlere baktım. Sürpriz bir Nirvana konseri büyük yankı uyandırmıştı ve tepkiler çok güzeldi. Müzik siteleri, 20 sene sonra Kurt Cobain olmadan verilen Nirvana konserini nasıl buluyorsunuz benzeri anketler yapmışlar. Anketlere elimden geldiğince baktım ve şu sonucu gördüm; insanların yüzde 88’i konserden memnun kalmış. Yüzde 12’lik kesim ise Kurt Cobain’e saygısızlık olarak görmüşler. Tabiki herkesi memnun etmek mümkün değil fakat insanların çoğunun olumlu ve destekleyici yorumlarını alınca, aklıma bir fikir geldi. Nirvana konserleri neden devam etmesin dedim kendi kendime. Bu konuyu Dave ile ayrıntılı olarak konuşacağız. Bildiğiniz gibi Foo Fighters ile yola devam ediyor. Eğer Nirvana konserleri devam ederse zorlanabilir. 
 
Zaman ne gösterir gerçekten bilinmiyor. Nirvana konser vermeyecek dedik ama canlı performans sergiledik. Hiçbir şey için, kesin konuşmamak lazımmış, bunu hatırladık. 10 Nisan gecesi benim açımdan çok keyifli oldu. Umarım çok sık olmasa da arada sırada Nirvana konseri veririz, bunu çok isterim. Teşekkürler.