Dave Mustaine metal dünyasının en çok saygı gösterdiği isimlerden biri. Metallica`da as adam olarak yer aldığı dönemde, sebepsiz ve açıklamasız bir şekilde gruptan uzaklaştırılan Mustaine, buna rağmen yılmayıp Megadeth’i kurarak takdir edilesi bir azim örneği göstermişti. 

Genelde egoist ve sinirli tavırları sebebiyle kendisiyle röportaj yapan muhaberler ile sıcak bir diyaloga girmekten kaçınan Dave Mustaine’in (Twitter’da çok sıcak oysaki) kırmızı çizgilerinden biri şüphesiz ki Metallica konusu. Kendisiyle son yapılan röportajda ılımlı bir tavır takınan başarılı gitarist, Metallica ile ilgili kızabileceği bir soruya gayet sakin bir cevap verdi. 

LA Weekly tarafından gerçekleştirilen röportajda Dave Mustaine’e en sevdiği Metallica parçası soruldu. Kill Em All albümünün yapım sürecinde yer alan Mustaine bu soruya ilk olarak Kill Em All albümünde yer alan iki parça ile cevap verdi. Akabinde ise asıl en sevdiği parçayı söyledi.

Favori parçam? Hmm, güzel soru. Biliyorsun, Phantomlord ve Metal Militia’yı severim çünkü bayağı ilgi çekici parçalar. Ama sanırım benim favori Metallica parçamı merak ediyorsun, bunun için kesinlikle The Call of Ktulu’yu söylerim.

Dave Mustaine’in en sevdiği Metallica parçası, kendisinin baş mimarı olduğu Call of Ktulu parçası. Bilindiği üzere Ride The Lightning albümünde yer alan The Call of Ktulu, Dave Mustaine’in üzerinde büyük emek harcadığı ve Metallica tarafından kullanılan bir parça.