Bu hikayeyi ilk defa okudum ve bence harika bir hikaye. Güzel bir iç hesaplaşma örneği içeriyor. Megadeth’in efsane solo gitaristi Marty Friedman’ın gruptan ayrılma sebeplerinden biri, ve hatta belki de en büyüğünü bu röportajda okuyacaksınız.

AXS tarafından yapılan röportajda konuşan Dave Mustaine, Marty Friedman’ın gruptan neden ayrıldığı ile ilgili bir hikayeyi paylaştı. İşte o hüzünlü hikaye:

“Marty Friedman’ın gruptan ayrılmasının önemli sebeplerinden biri 1999 yılındaki Risk albümünde yer alan Breadline şarkısının solosuydu. Bu şarkı, Marty’nin şiddetle solo yazmak istediği bir şarkıydı.

Ve yazdı da… Fakat şarkıyı menajerlerimize gönderdiğimizde “soloyu beğenmedik” dediler. Marty bu sırada çoktan oradan ayrılmıştı, ve soloyu yeniden düzenlemeyi kabul ettik.

Fakat ben menajerlerimize, Marty’ye onun solosunu beğenmediklerini ve yenilenmesini istediklerini söylemelerini istedim, çünkü bunun problem yaratacağını biliyordum.

Neyse, kontrol odasına oturduk ve şarkı çalmaya başladı. Herkes oradaydı ve hepimiz heyecanlıydık. O an mutlu ve aptaldım, çünkü onların Marty’ye onun değil benim solomun yer alacağını söylediğini düşünüyordum.

Şarkı çalmaya devam etti ve benim solom geldi. Dave Ellefson ile birlikte Marty’ye baktık, yüzünden aşağıya düşen göz yaşları vardı. O an “aman tanrım, ona söylemediniz mi?” oldum…

Kendimi çok kötü hissettim. Bunlar her şeyi boka sardıran ufak şeylerdendi. İnsanlar bu kısımları hiç görmediler.

Herkes bunun benim hatam olduğunu düşünüyor. Katılıyorum, bunda benim de payım var, tamam. Fakat ona söylemeyi unutan kim?

Dave’in söylemleri nedense bana hiç inandırıcı gelmedi. Dave gibi bir adamın menajerlerin tavsiyeleriyle solo kaydettiği fikri bana pek akılcı gelmiyor. Kendi beğenmediği için böyle bir tezgah kurmuş olma ihtimali bence çok yüksek. Yazık etmiş. Bahsi geçen şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.