Megadeth basçısı David Ellefson’a göre grup, baterist Shawn Drover ve gitarist Chris Broderick’in ayrılmasının ardından önümüzdeki birkaç ay hareketli zamanlar geçirecek. Ellefson, bu hareketliliğin sebebini ise Megadeth lideri Dave Mustaine’in “bütün seçenekleri iyice gözden geçirme isteği” olarak açıkladı.

Shawn Drover’ın gruptan ayrılma sebebinin “müziğini ilgisi doğrultusunda sürdürmek” olduğunu açıklamasından saatler sonra Chris Broderick “sanatsal ve müzikal farklılıklar” nedeniyle gruptan ayrıldığını açıklamıştı. Konuyla ilgili Dave Mustaine’den veya Megadeth cephesinden net bir yanıt gelmemişti. Bu açıklama ilk resmi yanıt niteliğinde diyebiliriz.

29 Kasım’da Megadeth’in resmi hayran kulübü Megadeth Cyber Army’nin David Ellefson ile internet üzerinden gerçekleştirdiği sohbette, Ellefson grubun geleceği hakkında şu ifadeleri kullandı:

Siz sormadan söyleyeyim, grup dağılmıyor. Şu an bütün seçenekleri iyice gözden geçiriyoruz, ki bunlar oldukça fazla. Hiç şüphe yok ki bu sırada yeni şarkılar kaydetmek için çalışıyor olacağız. Güzel sözleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Megadeth’in klasik kadrosunda yer sahibi olan Ellefson, 2002 yılında gruptan ayrılıp, 2010 yılı başlarında tekrar girmişti. Drover ve Broderick’in ayrılmalarına yorum yapmayan Ellefson, sadece onların “kendi sebepleri” yüzünden ayrıldıklarını ve “onların kendileri için neyin doğru olduğunu bileceğini” söyledi.