Polimic Harvard ve Oxford üniversitelerinden derlediği raporlara dayanarak bir haber yayınladı. Araştırma çoğumuzun beklemediği bir bilgiyi ortaya çıkardı, bu bilgi ise grubun en arkasında kalıp bütün ritmleri kafasında harmanlayan davulcuların bütün grup üyelerinden daha zeki olduğunu gösteriyor.

Örneğin, Stockholm Karolinska Enstitüsü‘nde yapılan bir testte davulculardan özellikle daha hızlı ritimleri çalanlar 60 soruluk zeka testinde daha iyi sonuçlar elde ettiler. Farklı ritimleri hızlıca çalabilip yeni kombinasyonlar üretebilmeleri, davulcuların daha iyi problem çözme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.

Eğer hala inanmadıysanız diğer araştırmalara da değinebiliriz. Washington Üniversitesi’nin araştırması ritmik ışık ve ses terapisi alan katılımcıların daha iyi sonuçlar elde ettiğini gösterdi. Texas Üniversitesi ise aynı deneyi Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu yaşayan 400 çocuk üzerinde yaptı ve sonuçlar daha etkiliydi, terapi onların iyileşme göstermesi ile kalmadı IQ seviyelerinin de yükselmesini sağladı.

Belki de en yakın davulcu arkadaşlarımız bu güne kadar dikkat etmediğimiz bir dehadır?