Metal dünyası bundan kısa bir süre önce Arch Enemy`nin Jeff Loomis`i kadrosuna katmasıyla oldukça sallanmıştı. Kısa bir süre dinen rüzgar Megadeth’teki şok ayrılıklarla birlikte yeniden esmeye başladı. Gruptan ayrılan baterist Shawn Drover ve gitarist Chris Broderick, yollarına birlikte farklı bir projeyle devam edeceklerini duyurmuştu. Gözler de bunun üzerine Megadeth’in yeni üyelerinin kim olacağına çevrilmişti. Grup biraz da gizem yaparak ilk önce davulcu konusuna netlik getirdi ve Lamb of God’dan Chris Adler‘ın ismini açıkladı. Kısa bir süre sonra da Brezilyalı virtüöz, Angra gitaristi Kiko Loureiro Megadeth’in yeni solo gitaristi olarak duyuruldu.

İki isim de birbirinden önemli isimler olarak göze çarpıyor. Ben ilk olarak Kiko hamlesiyle değerlendirmeme başlayacağım. Bildiğiniz üzere Angra, Brezilyalı bir Power/Progressive Metal grubu. Megadeth’ten henüz ayrılan Chris Broderick’in de önceki grubunun progressive metal devi Nevermore oluyor oluşu Megadeth fanlarını sanırım bir nebze rahatlatacaktır. Zira thrash metale uzak gelen bir janrada müzik icra eden gitaristin gruba girmesine alışkın bir kitle oluşturdu Megadeth Chris Broderick kalitesindeki bir adamla. Bu sebeple Kiko’nun Megadeth müziğine kolaylıkla uyum sağlayacağını düşünüyorum. Hatta içinizi rahatlatmak isterim, uyum sağlanacak bir durum bile yok Kiko gibi bir adam için zira jazz’a kadar birçok tür icra edebilen bir adam, bir virtüöz kendisi ve de bana kalırsa Megadeth için fazla bile şu anda onun yetenekleri ve müzikal anlayışı. Mustaine ondan en iyi şekilde yararlanır mı, bunu bilemeyiz. Fakat Mustaine Kiko’ya ne kadar izin verirse Kiko, son yıllarda çok üreten ama keşke az üretse, daha güzelini üretse denilen Megadeth’e o kadar fazla şey katacaktır. Bundan sanırım kimsenin bir şüphesi yok.

 

Şimdi de Shawn Drover yerine gruba geçici olarak katılan ve asıl bomba olarak reklamı yapılan Chris Adler‘den söz etmek istiyorum. Groove Metal devi Lamb Of God’ın insanüstü bateristi Chris Adler, Shawn Drover’ı aratmayacaktır. Hatta Shawn’ın fanları kusuruma bakmasın, bu hamle Olcay Şahan yerine Marco Reus’u sol açığa koymaktan farksızdır. Değerlendirme konusunda birkaç önemli nokta var ki onlar Chris’in Megadeth müziğine uyumu, Chris’in Lamb Of God ile alakalı durumu ve de Chris’in Megadeth müziğine ne katacağı. Bunları cevaplarını kısa kısa verelim. Öncelikle Chris, Megadeth müziğine uyum sağlar. Öyle ki ‘Megadeth’ten teklif geldiğinde kamera şakası sanmıştım’ açıklaması yapabilecek kadar Megadeth hayranı, Megadeth ile büyümüş bir adam. Lamb Of God ile yaptığı Groove Metal de Thrash’e oldukça yakın, hızlı, atak davullar isteyen bir tür. Chris’in bir thrash grubunda sırıtması bu sebeple düşünülemez bile. Hatta ve hatta Chris’in herhangi bir yerde sırıtması dahi düşünülemez. İkinci sorunun cevabına geliyorum. Chris ve Lamb Of God durumu. Ben Chris’in Lamb Of God’ı bırakacağını düşünmüyorum zira Megadeth de Chris’i geçici bateristleri olarak açıkladı. Albüm sürecinde yer alıp Lamb Of God ile kaldığı yerden devam edecektir Chris. Chris’in Megadeth’e ne katacağı konusu ise muamma. Çünkü Megadeth’te Mustaine gibi bir faktör var. Kiko bir gitarist olduğu için biraz daha net konuşabildik fakat Mustaine, Adler’i rahat bırakırsa sadece davullarla bile birkaç seviye atlatır Megadeth’e Chris.

Yazımı sonlandırırken önümüzdeki aylarda kaydedilecek olan Megadeth albümü hakkındaki düşüncelerimi de dile getireyim. Mütevazi bir insanım ve emeğe ve müziğe her zaman değer veririm. Vicdanım temiz şekilde söylüyorum ki Megadeth bu saatten sonra Super Collider kadar kötü bir şey yapamaz. Yani o son faciayı ne yaparlarsa yapsınlar zaten aşarlar. Buradaki tek kilit nokta her zamanki gibi Mustaine. Dave, beyler beni şaşırtın, özgürsünüz, dediği anda Megadeth o şanlı günlerine geri döner, geri dönmemesi için hiçbir sebep yok. Chris de Kiko da kat kat hakkını verirler geldikleri yerin. ‘Fakat Dave bunu yapar mı?’ sorusu sorulması gereken soru elbette.