Devil ve Whisky ülkemizde rock müziği başarıyla temsil eden iki önemli topluluk. Whisky yaptığı albümlerle, verdikleri konserlerle Devil’ın bir adım ilerisinde olsa da iki grup “Rock and Roll” için savaş vermiştir. Bu iki köklü grup, 30 yıl aradan sonra Kadıköy Sahne’de bir araya geliyor. Konser tarihi 7 Ocak olarak açıklandı. Whisky ve Devil’ı yeni jenerasyon aynı sahnede izleyeceği için bu konser daha önemli hale geliyor.

Whisky hemen hemen herkes tarafından bilindiği ve hakkında bilgi toplamak zor olmadığı için Devil hakkında ufak bilgiler verelim. Devil, 1980 yılında Sabahattin Taşdöğen tarafından kurulan bir rock grubudur. Devil ismi de Sabahattin Tasdöğen’in Kilyos’taki Şeytan Kayalıkları’na olan ilgisinden gelmektedir. Taşdöğen gruptan şöyle bahseder:

Sahnede, Şeytan’ın yer yüzünde yaptığı marifetleri canlandırıyoruz. Gezegenlerin, dünyamızın, insanların olusumu da bunun bir parçasını teşkil ediyor. Sonuçta çoğalan insanların zamanla Şeytan’la tanışıp birbirlerine kötülük yapmaları, sahnede bizim de Şeytan’la ve kötülükleriyle olan savaşımız konu ediliyor.

Devil için 1987 yılı oldukça verimli geçmiştir. Grup bir yıl içinde en çok konserini bu yılda verdi. Dönemin koşullarına değinen grup, savaşları ve ölen çocukları şarkılarında işledi. Devil, konserlerine gitaristleri Ercan Birol’un vefatı üzerine (28 Ocak 2003) uzun bir süre ara verdi. Ayrıca Devil, en az eleman değişikliğine giden grup olarak göze çarpıyor. Kadro şöyle:

Sabahattin Taşdöğen – Solist, Gitar
Nizamettin Taşdöğen – Bas Gitar
Tuncer Taşdöğen – Vokal
Gazanfer Vatansever – Davul
Nejat Tekdal – Klavye

Güven Erkin Erkal, Whisky ve Devil’ın konseriyle yakından ilgilenen isim. Hem konsere hazırlık hem de gruba yakından bakabilmek için Facebook sayfasında paylaşımlarına devam ediyor.