Distortion olmasaydı rock ve metal müzik gerçekten çok lezzetsiz olurdu. Bu durumu geçmiş bir haberimizde sizlere sunmuştuk. O haber için buraya tıklayabilirsiniz. Ultimate-Guitar’da yer alan haber ile distortion efektinin ilk kullanıldığı parça bizlerle paylaşıldı.

Jackie Brenston ve Ike Turner tarafından 1951 yılında ortaklaşa yapılan Rocket 88 isimli parça, tarihin ilk distortion efektli gitarını içinde barındırıyor. O dönemde daha önce hiç kullanılmamış olan bu efektin ortaya çıkış hikayesi ise bir hayli ilginç. Arabasıyla parçayı kaydetmeye giden Willie Kizart, amfisini arabanın üzerine koyuyor. Sürüş sırasında kaza geçiriyor; Amfi arabadan düşüyor ve neredeyse kullanılmaz hale geliyor. Amfinin içinde yer alan speaker’ı sabitlemek için gazete kağıdı ile sıkıştırıyorlar. İşte bu noktada, tesadüfi bir şekilde distortion efektini yakalamış oluyorlar.

1951 yapını Rocket 88 isimli parçayı aşağıdan dinleyebilirsiniz. Distortion efektli gitarımızı parçanın sonlarına doğru duyuyoruz. Kayıt kalitesinden ötürü çok net anlaşılamasa da, bariz olarak cızırtılı gitar tonunu hissedebiliyorsunuz.