Bu yazıda size henüz bu sene yenilenmiş olan bir pedaldan bahsedeceğim. Bu pedal geçmiş dönemde çok fazla piyasada yer etmiş bir pedal. Hatta öyleki bir zamanlar Yngwie Malmsteen’in setup’ının bile en nadide parçalarından biriydi DOD Overdrive Preamp 250. Tabii bu durum pedalın eski versiyonu için geçerli, biz şu an 2013 modeline göz atacağız.

Digitech firması yeni nesil DOD Overdrive Preamp 250’de geçtiğimiz dönemlerde çıkarttığı versiyonların orjinalliğini bozmamaya özen göstermiş. Neredeyse 40 sene öncesine dayanan bir geçmişi var pedalın. Yeni versiyon performanstan ödün vermeden, klasikleşmiş sıcak overdrive tonunu sağlamak için yeniden geliştirildi. Pedala önceki seriden farklı olarak true-bypass özelliği eklenmiş durumda. Bu özellik bildiğiniz gibi pedalınız kapalı konumdayken, pedalın orijinal tonunuza etki etmemesini sağlıyor.

DOD Overdrive Preamp 250

Fiziksel özellikler ile devam etmek gerekirse, pedalın üzerinde göz alıcı bir LED bulunmakta. Ayrıca alüminyum şase ile oldukça hafif şekilde ve dayanıklı olarak üretilmiş. Pedalın şöyle bir fiziksel sıkıntısı var, pili takmak, çıkarmak ve değiştirmek için pedalın alt kapağını komple çıkarmanız gerekiyor. Burada pratik bir tasarım yapılabilirdi. Bu durum bir çok pedalda var. Sanırım adaptör seçeneğini kullanmaya teşvik ediyorlar.

Pedalın üzerinde gain ve volume kontrolleri mevcut. Gain potansı kısık konumdayken ayrıca boost olarak da kullanılabilir. Gain’i açtığımızda ise güçlü, sıcak ve keskin bir ton bizleri bekliyor olacak. O tonu tabii ki yazı diliyle anlatmak biraz güç fakat aşağıdaki videoyu -kısa da olsa- izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız. Tüm bunların yanı sıra gain tamamen kapalı, volume tamamen açıkken, güçlü bir solo boost olma özelliği taşıyor. Pedalın preamp görevi görmesi ise ayrı bir kazanç ve haricen sinyal güçlendirici kullanmadan açıkken var olan orijinal tonu ısıtarak daha dolgun ve hacimli bir sound elde edebilmenizi sağlıyor. Pedalı ayrıca clean boost olarak da kullanabilirsiniz bu yöntemle.

Pedalı isterseniz lambalı amfide isterseniz solid state amfilerde kullanabilirsiniz. Setup’ınızdaki diğer pedallarla da iyi anlaşabileceğini şimdiden söyleyebilirim. Gitar tonunuzu hem boost etmek için hem de klasik bir overdrive pedalı olarak kullanmak için gayet yerinde bir tercih. Ayrıca bu pedalı bas gitar için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.