Basın Bülteni

Katre, eski bir Arapça kelime ve damla anlamına geliyor. Bir arada büyüyen dostlar olarak, 2014’te kurulan grup, o tarihten bu yana sesin devamlılığına dayalı çalışmalar yapmakta. Doğu kültürünün armonilerini ve oryantalist tavrını post rock altında Katre’de görmek mümkün.

Geçtiğimiz haftalarda grubun ilk albümü olan “Encounters”ın (Karşılaşmalar) mastering süreci Almanya’da bitirildi. “Encounters” konsept bir albüm ve içindeki hipotezlerin yolu sesin devamlılığını perdesiz gitar ve ebow kullanımı ile pratiğe dökmekten geçmekte. Erkan Oğur üstadın da özel sanatçı olarak yer aldığı bu albümde, müzikal yöndeki bu tercihi tematik olarak varoluş fikri ile desteklendi. Bir canlının oluşumundan dünyaya gelişine ve ardından gelişip çevresiyle iletişim kurmaya başladığı zamana kadarki etaplar Katre’ye ilham verdi. Grup üyeleri bu albümde “Varoluş” (Existence) ve “Var Olmak” (Existing) adlı iki üst kavram ve bölüm ile bu süreçleri anlatmaya çalıştı.

Katre aşağıdaki isimlerden oluşuyor:

  • Hasan Koç – Gitar, ebow, perdesiz gitar ve midi aranjmanları
  • Okaner Ertuğrul – Davul ve midi aranjmanları
  • Hüseyin Koç – Bas gitar
  • Aycan Meryumoğlu – Gitar

“Encounters” dijital kanallar dışında ABD, Avrupa ve Japonya’da da dinleyici ile buluşacak. Albümü bandcamp üzerinden satın alabilirsiniz.