Engin Blues 2015`in sonlarına doğru birden bire müzik piyasasına giriş yaptı. Engin Yavuz`un frontman`i olduğu grup, 3 parçalık EP`sini yayımladığı günden beri etki alanını genişletiyor. Klasik blues kalıplarından sıyrılan parçalar farklılığı da beraberinde getiriyor.

EP`nin lansman konserinin 27 Aralık akşamı Dorock XL`da olacağını öğrendiğimiz anda tarihi not aldık. EP`yi beğendik, bir de canlı dinleyelim istedik. Ücretsiz olan konsere blues dinleyicileri de ilgi gösterdi.

Engin Blues 21:00`de sahneye çıktı. Engin Yavuz, Atahan Çiftçi ve Onur Önder 1 saatlik performansta blues’un yanı sıra rock and roll da çaldı. Bu beni daha da keyiflendirdi. Grubun kendisine ait 3 parça olduğu için setlist`e yabancı parçalar dahil edilmiş.

Dorock XL`da düzenlenen Gitarın Asi Çocukları etkinliğinde ses düzeni kötüydü. Bu konserde benim adıma olabilecek en kötü şey ses sisteminin sıkıntı çıkarmasıydı. Ancak tertemiz sound ile konser başladı ve bitti. Batan Gemi, Kıyak ve Dünyamızın Sonu parçalarının canlı performansları stüdyo kayıtlarını aratmadı.

Ülkemizde blues yapan gruplar mutlaka vardır ama pek göz önünde değiller. Engin Blues`un birden sektöre giriş yapması riskli bir hareket gibi gözükebilir ama aldıkları tepkiler çok güzel. Konserde dans edenler, şarkı aralarında istek parça gönderenler, tebrik edenler vardı.

Engin Blues ilk konserlerini verdiği için biraz heyecanlı gözüküyor. Performansları günden güne daha iyi olacaktır. Örneğin, Engin Yavuz hoş bir blues solosu atarken seyirciye arkasını döndü. Seyir zevkini düşüren bir şey. 2016`da daha fazla sahne alarak eksi puanları artıya çevireceklerdir.

Konserde EP`de yer alan iki parçayı kaydettim. Engin Blues`un lansman konserinden görüntüler:

Batan Gemi:

Dünyamızın Sonu: