Gitarist ve solist Engin Yavuz’un 2015 sonlarında oluşturduğu blues bazlı trio Engin Blues, Kasım başında yeni bir EP yayımladı. Tüm dijital platformlarda (Spotify, iTunes, Fizy, Deezer…) bulunan Altın Ayı dört özgün Türkçe beste içeriyor ve tüm şarkıların söz ve müzikleri Engin Yavuz’a ait.

Bomonti Müzik’te kaydedilen parçalarda gitar ve vokaldeki Yavuz’a bas gitarda Berkan Dalkıran ve davulda Canberk Emir eşlik ediyor.

50’lerde dünyadaki popüler müziği etkilemiş blues, country ve rockabilly gibi trendlerin müzikal özelliklerini kendi modern özgün besteleriyle birleştirmeyi deneyen Engin Blues, müzikseverlere sunduğu dört parçada da “retro” ile günümüzün bir arada yorumlanması öne çıkıyor.

EP’ye adını veren şarkı Altın Ayı, Yavuz’un sinema sektörünü çeşitli klişelerle hicveden eğlenceli bir rock’n’roll/12 bar blues gelgiti ile oluşmuş. Parçada konuk müzisyenler Dinçer Tuğmaner (mızıka) ile Daniel Taşel (keyboard) öne çıkıyor. Engin Yavuz’un kaderleri birbirine benzeyen bir Amerikalı bir de Türk gitaristin gerçek öykülerinden esinlenerek yazdığı Nolur Yine Çal, Türkiye’de pek de tanınmayan,  rock’n’roll’un en erken hali kabul edilen “Rockabilly” tarzında modern bir yorum. Grubun blues köklerinden vazgeçemediğinin bir işareti olan Yine Yamuldum, kendine özgü akor dizisi üzerine mızıkada bu kez A. Burak Ocakçı’yı konuk ediyor. Hayli dinamik ve enerjik bir enstrümantal olarak Twistanbul, country ve rockabilly melodileriyle bezenmiş bir dans parçası olarak kapanışı yapıyor. EP geneline geri vokallerde Sinan A. Koçak, Sinan E. Erk,  Necmi M. Tangay ile Dan Phillips katkıda bulunuyor.

Altın Ayı kapağındaki sinema salonu giriş illüstrasyonu, yurtiçi ve yurtdışı çalışan İstanbul merkezli küratör, sanat yazarı, sanatçı ve amatör müzisyen Sinan Eren Erk imzası taşıyor.

Altın Ayı dinlemek için Spotify, Apple Music ve Fizy kullanabilirsiniz.