3 Eylül günü Türkiye saati ile 23:00`te grubun Facebook hesabı üzerinden Coen Janssen`in eşi Linda Janssen`in kansere yakalandığı ve klavyecinin Kuzey Amerika turnesinde yer almayacağı açıklandı. Facebook`a yazılan gönderide yazılanlar şunlar:

Kötü bir haberimiz var! Epica, Kuzey Amerika Enigma turnesinde klavyecisi Coen Janssen olmadan sahne alacak. Onun da size bir mesajı var;

Sevgili dost ve hayranlarım,

Size yazmayı hiç istemediğim bir haberim var. Maalesef Agonist ve Eluveitie ile birlikte gerçekleşecek olan Kuzey Amerika turnesinde olmayacağım. Eşim Linda kansere yakalandı ve kemoterapi görmesi gerekiyor. Ben de bu süreç içerisinde ailemle birlikte olmalıyım. Simone, Mark, Isaac, Rob, Arien ve bütün ekibimize anlayışlarından dolayı teşekkür ederim. Bugünlerde bana onların desteğinden daha iyi gelen bir şey hayal edemiyorum. Eminim ki onlar da benimle veya bensiz, size mükemmel bir konser sunacaklardır.

Tekrar bir arada olmak dileği ile.

Açıklamada klavyecinin Ekim`de sahnelere geri döneceği bilgisine de yer verilirken çifte geçmiş olsun dilekleri de yer aldı. Coen`in ekstrem bir durumu olmadığı müddetçe, Türkiye konserlerinde sahnede olmasını bekliyoruz.