Epiphone Les Paul Special II

0
138

Epiphone Les Paul Speacial II, “herkesin fiyatını karşılayabileceği bir Les Paul” sloganı ile satışa sunulan, Epiphone’nun başlangıç seviyesi gitarı olarak nitelendirebileceğimiz, kalitesine göre oldukça ucuz bir gitar. Özellikle gitar çalmaya yeni başlayan ve yüksek bütçe ayıramayan müzisyenler için çok uygun. Ayrıca fiyat aralığının en iyi gitarlarından biri diyebiliriz.

Öncelikli olarak gitarımızın teknik özelliklerinden bahsedelim. Gitarın gövdesi ve sapı maun ağacından yapılmış.Klavyesinde ise gül ağacı kullanılmış ve 22 perdeden oluşan bir klavyesi bulunuyor. Elektronik kontrol potans ve düğmeleri olarak: bir volume ve bir ton potansı bulunuyor ve 3 yollu switch bulunuyor. Normal Les Paul’ların aksine bu switch yukarıda değil potansların arasında yer alıyor. Sap-gövde bağlantısı vidalama yöntemiyle yapılmış. LockTone Tune-o-matic köprüsü, Epiphone 650R Humbucker ve Epiphone 700T Humbucker manyetikleri bulunuyor. Ki bu manyetikler Epiphone’un bir çok üst modellerinde de kullanılan bir manyetik. Epiphone fiyatı kısmaya çalışırken manyetik açısından ucuza kaçmamış. Bu harika bir durum tabii ki.

Epiphone Les Paul Special II

Gitarın dış görüntüsü fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda, klasik Les Paul’leri pek fazla aratmıyor diyebiliriz. Çünkü bu fiyat aralığındaki tüm Les Paul tasarımları zaten ancak bu kadar oluyor. Klavye üzerindeki işlemelerin olmayışı ve daha az göz alıcı dış kaplamaları bu gitarın ucuz olmasını sağlayan etkenler.

Epiphone Les Paul Special IITonal anlamda yorumlamak gerekirse Özellikle blues tonlarının çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Sustain’i –bir gitarda ki en önemli özelliklerden biri- gayet güzel. Klasik Les Paul’lere nazaran kasasının ve klavyesinin biraz daha ince yapılı kalması sebebiyle tabii ki biraz yavanlık söz konusu ancak yine de Les Paul karakteristiğini sergiliyor desek yanlış olmaz. Bu durumu aşağıdaki videoyu izleyince çok iyi anlayacaksınız. Clean kanalında gayet tatmin edici tonları var. Distortion konusunda da sizi yarı yolda bırakmayacak bir gitar. Bu gitar ile distortion tabanlı tonlar kullanarak gayet başarılı soundlar ortaya çıkartan gruplar var.

Gitarın vintage sunburst, ebony, white, heritage, cherry sunburst şeklinde renk seçenekleri bulunmakta. Buradan da anlayacağınız üzere gitar gerçekten ucuz olmasına rağmen üzerine çok düşülmüş bir gitar. Epiphone firması ucuz ve kaliteli bir gitar yaratmak için elinden geleni yapmış. Eğer gitara yeni başlıyorsanız kesinlikle sizin gitarınız bu. Ayrıca orta seviye bir gitaristseniz, yine sizin için en iyi tercihlerden biri olacaktır. Bütçe sıkıntısı olan ve kaliteli bir gitar almak isteyenler için harika bir tercih. Squier’in ucuz Stratocaster denemeleri pek tutmadı fakat Epiphone’un ucuz Les Paul denemeleri gerçekten çok başarılı.