Erkin Koray: “Piyasadaki Albümlerimin Hepsi İzinsiz Dağıtılıyor”

0
74

Erkin Koray televizyon ve radyo programlarına sık sık katılmayan birisi. Kanaltürk`ün Bunu Konuşalım programını sunan Candaş Tolga ve ekibi, Erkin Koray ile görüştü, anlaşmaya vardı. 30 Eylül akşamı uzun bir aradan sonra Erkin babayı kameraların karşısında gördük.

Erkin Koray`a müziği ve ülkenin genel durumu hakkında sorular soruldu. Programı izleyenler de soru gönderdi. Erkin Koray, siyasi/politik konuları üstü kapalı anlatmayı tercih etti. Müzik ile ilgili sorunları ise açık açık dile getirdi. Candaş Tolga`nın Twitter, Facebook kullanıyor musunuz sorusuna Erkin baba şöyle yanıt verdi:

Benimle aynı yaşlarda olanlar için bunları anlamak zor. Ben biliyorum ama kullanmıyorum. Mesela tweet ötmek demek. Biz ötmeyi sevmeyiz. Ama şu da bir gerçek ki dijital bir dünyaya doğru gidiyoruz.

Erkin Koray, yeni gruplarla ilgili düşüncelerini, Meçhul adlı albümün hikayesini ve yeni kayıtları anlattı:

Yeni grupları beğeniyorum. Duman dünya çapında müzik yapıyor. Bazen gruplardan sahneye çıkmam için veya konseri izlemem için davet geliyor. Takip etmeye çalışıyorum. Başarılı gruplarımız var.

Meçhul için Amerikan geldiler. Konuştuk, anlaşma şartlarını belirledik. Ben sanıyordum ki albüm orada yaşayan Türklere yönelik olacak. Öyle değilmiş, işin ilginç kısmı bu. Albüm çıktıktan sonra konser yapalım dediler. 200-300 kişilik yer bakıyorlardı. 2.000 kişilik bir yer bulun, orayı dolduralım dedim. Türkleri hesaba katmamışlardı. Daha sonra imza günü düzenledik. Uzun bir kuyruk vardı. Fazla Türk yoktu. Radyolarda Meçhul`de olan şarkılar çalıyordu. Amerika tanınan biriyim.

Şu an piyasada olan albümlerin hepsi illegal. Meçhul`den sonra haberim olmadan collection albüm yapılmış. Plaklar desen ses kalitesi bekleneni vermiyor. Bu plak şirketleri yüzünden albüm çıkarmıyorum. Yıllardır albüm çıkarmıyorum ama üretmeye devam ediyorum. Biten şarkıları kenara koydum. Hala üzerinde durduğum şarkı sözleri var. Bir Erkin Koray albümü daha gelecekse eğer, bu Türkiye`de olmayacak.

Erkin Koray`ın Ankara konseri şehit verdiğimiz günlere denk geldiği için ertelenmişti. Ankara konseri 14 Ekim`de gerçekleştirilecek.