Aslında Fender Stratocaster’ler için çok fazla söze gerek yoktur. Kendisi efsanenin ta kendisidir. Öyle ki, zihinlerdeki elektro gitar şekli Fender Stratocaster ile şekillenmiştir.

Çalış rahatlığı, ergonomik yapısı, kendisine ait bir ses renginin olması ve her tarza uyumluluk göstermesi, en baştaki tercih sebepleridir. Şekli, hafifliği, sapının inceliği ve rahatlığı, çalana büyük bir haz vermekte ve konfor sağlamaktadır. Elektro gitar dünyasında bir diğer efsane olan Gibson çalanlar, demek istediğimi daha iyi anlayacaklar. Bu arada hemen belirtmeliyim ki Gibson ve Fender ASLA karşılaştırılmamalıdır! İkisi ayrı kulvarlarda durmakta ve ikisi de kendi alanında bir numaradır. Fakat Fender’in Gibson’lardan daha hafif ve konforlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Fender Standard Stratocaster USA

Kendisine ait bir sesi var derken şunu kastetmeye çalışıyorum: Gözünüzü kapattığınızda, bir şarkıda çalınan gitarın Fender Stratocaster olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bu, bir gitarda aranılan özelliklerden ve efsanevileşmesinin sebeplerinden biridir.

Ayrıca bir diğer çok büyük özelliği, her tarza uyumlu olabilmesidir. Funk’a, Rock’a, Blues’a ve hatta Metal’e dahi uzanan bir ton aralığı vardır. Dünyaca ünlü bir çok gitar efsanesi Fender Stratocaster kullanmış ve kullanmaya devam etmektedir. David Gilmour (Pink Floyd), Ritchie Blackmore (Deep Purple, Rainbow), Yngwie Malmsteen, Jimi Hendrix, Eric Clapton ve Stevie Ray Vaughan bunlardan sadece birkaçıdır.

Alt tarafta yer alan videoda daha ayrıntılı bir inceleme ve ses örneklerini  bulabilirsiniz. Her hafta eklenen yeni incelemeler için kanalı takip etmeyi ve Türk Gitar’ın Facebook sayfasını beğenmeyi unutmayın. Görüşmek üzere… 🙂