Finlandiya`nın Folk Metal Fırtınası: Ensiferum Röportajı

0
155

Türk Gitar: Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

Ensiferum: Rica ederiz!

Türk Gitar: İlk sorum son albümünüz “One Man Army” hakkında olacak. Satışlar beklediğiniz gibi mi? Gelen tepkiler ne yönde? En beğenilen şarkı veya şarkılar hangileri? 

Ensiferum: Henüz rakamlar hakkında bir bilgimiz yok. Kendi adıma ben, rakamları duymayı dört gözle bekliyorum. Hayran tepkileri inanılmazdı. En iyi olarak söyleyebileceğim yeni albümü ilk yayınladığımız zamanlarda ve turneye başladığımız zamanda çaldığımız 2 yeni şarkı idi. Şu ana kadar canlı çaldığımız tüm yeni şarkılara harika tepkiler geldi.

Türk Gitar: Albüm çıktıktan birkaç gün sonra Finlandiya müzik listelerinde zirveye oturdu ki bu bildiğim kadarıyla Ensiferum kariyerinde bir ilk. Beklediğiniz bir başarı mıydı bu?

Ensiferum: Daha ilk haftadan 1 numaraya yükseldi, evet. Ve hayır, bunu kesinlikle beklemiyorduk. Bu bize büyük bir sürpriz oldu.

Türk Gitar: Bu yeni albüm sonrası, turne nasıl gidiyor? Keyifler yerinde mi?

Ensiferum: Avrupa ve Kuzey Amerika turumuzu harika şekilde tamamladık ve tadı hala damağımızda. Vahşi denebilecek zamanlarımız oldu fakat bu bizi etkilemedi.

Türk Gitar: Albüm kayıt süreci nasıl geçti? Çok yaratıcı bir grupsunuz, illa ki bir fikir çatışması olmuştur. 

Ensiferum: Aslında pek fazla olmadı. Bu kayıt süreci oldukça düzgün geçti. Hepimiz yaptığımız albümün ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden oldukça düzgün davranıyoruz bu süreçte. İyi yanlarımızı görmeye ve göstermeye çalışıyoruz.

Türk Gitar: Grup üyeleri hangi grupların hayranları? Her müzisyenin idol olarak nitelediği gruplar/müzisyenler mutlaka vardır.

Ensiferum: Çok fazla grup veya isim sayabiliriz. Ben sadece birkaçının ismini anacağım; Amorphis, Dark Tranquillity, Iron Maiden, Metallica, Faith No More, Rush…

Türk Gitar: Türkiye’ye son olarak geçen sene geldiniz. Türkiye ve Türk insanı hakkında neler biliyorsunuz? Konserinize gelen seyirciler beklediğiniz kadar coşkulu mu?

Ensiferum: Konser harikaydı ve hayranlar şovun tamamen içindeydi ve sonuna kadar bizimle birlikte şovun içinde olmayı başardılar. Burada güzel zaman geçirdik. Ve Türkiye’ye tekrar gelmek için gerçekten sabırsızlanıyoruz.

Türk Gitar: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz, Ağustos sonunda Headbangers’ Weekend Festival’de görüşmek üzere 🙂

Ensiferum: Ben teşekkür ederim, görüşmek üzere.