Türk Gitar: Bir önceki isminiz olan ‘Shaman’dan niçin vazgeçtiniz?

Korpiklaani: Üçüncü albümümüz olan Shaman’ı çıkaracağımız 2003 yılında aynı isimli bir Brezilyalı grup eski Angra üyelerinin birleşmesiyle faaliyetlerini sürdürmeye karar verdi. Grup aslında Shaaman olarak biliniyordu fakat yine de benzerlik söz konusu idi. Kayıt şirketimiz de aynı isimli bir grup varken devam edemeyeceğimizi söylemişti. Biz de hızlı bir şekilde düşünerek Fince bir isim olan Korpiklaani’de karar kıldık. 3. stüdyo albümümüz olacak olan ‘Shaman’ böylece ilk Korpiklaani albümü olmuş oldu.

Türk Gitar: Coğrafya oldukça belirleyici bir unsur şüphesiz ki. Coğrafya sizi nasıl etkiledi? Ne tür dezavantajlarla yüz yüze geldiniz?

Korpiklaani: Hmm, bakıldığında ‘Aşırı Fin’ bir grubuz. Sözlerimiz Fin doğası, mitolojisi ve tarihine dayanıyor. Aynı zamanda Fin folk müziği bizim müziğimizin en önemli şeyi. Finlandiya bize ilham kaynağı oluyor ve biz de bundan ötürü gurur duyuyoruz. Finlandiya’da yaşamanın aslında pek bir dezavantajı yok.

Türk Gitar: Sizi en çok etkileyen gruplar hangileri idi? Ve de bu janrayı niçin seçtiniz? Yine coğrafya diyebilir miyiz?

Korpiklaani: Biz hep metale ve Fin folk müziğine aşıktık. Bu yüzden bu ikiliyi kombine etmek oldukça doğal bir durum oldu. W.A.S.P., Motörhead, Värttinä, Mari Boine ve benzeri grup/sanatçılar bize büyük ilham kaynağı oldular. Aynı zamanda dünya genelinde çok fazla müzik dinliyoruz. Bağlı kalmıyoruz.

Türk Gitar: Finlandiya ve hatta İskandinavya’da parlayan bir yıldızsınız? Peki ya dünyada? Dünya çapında bazı gruplara rehberlik ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Korpiklaani: Aslında Finlandiya’da çok büyük bir yıldız değiliz. Ancak elbette insanlar bizden ilham alıyorlar. Biz de onlar gibiydik zamanında. Az önce söylediğim gruplardan etkileniyorduk. Farkına varamasanız bile aslında dinlediğiniz her şey sizi etkiliyor.

Türk Gitar: Bize son albümünüz Noita’dan bahsedebilir misiniz?

Korpiklaani: ”Noita” gerçekten güzel! İçerisinde 10 tane çok güçlü, folk metal şarkılar var. Farklı duyguları ve temaları var. Her şarkı kendi hikayesini anlatıyor. Bir konsepte bağlı bir albüm olmadı yani. Ayrıca akordiyoncumuz Sami Perttula da albümdeydi. Bu onun ilk Korpiklaani albümü oldu ve folk aranjmanlarda son derece başarılı idi.

Türk Gitar: Türk metal piyasasını takip ediyor musunuz? Dinlediğiniz gruplar var mı?

Korpiklaani: Evet, elbette! Türkiye’ye bir kez gelmiştik ve bu ikinci seferimiz olacak. 1 Ağustos’da Rock-Off Festival’inde İstanbul’da olacağız. Umuyorum ki insanlar bizi izlemeye geleceklerdir. Ve itiraf etmeliyim ki herhangi bir Türk grubu bilmiyorum.

Türk Gitar: Konserde bizi neler bekliyor? Türk Korpiklaani hayranlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Korpiklaani: Bir sürü yeni şarkı çalacağız ama klasikleri de unutmayacağız. Konsere kadar yeni albümümüze dalın ve bizi bekleyin. Böylece Türkiye’yi sallarken siz de bize eşlik edebileceksiniz.

Türk Gitar: Teşekkürler, bizim için bir zevkti.

Korpiklaani: Teşekkürler! Görüşmek üzere!