1999`dan beri piyasanın içinde olan Eths, yeni albümünü bu yıl yayımladı ve gündeme oturdu. Grubun lideri Staif Bihl, Metal Hammer`a Eths`in genel bir özetini yaptı ve yeni kayıtların serüveninden bahsetti.

Eths bizim lisede kurduğumuz bir gruptu. Sepultura ve Metallica cover`ları yapardık. Daha sonra scream vokal arayışına girdik. Orjinal vokalistimiz Candice Clot, eski kız arkadaşım en yakın arkadaşıydı.

Eths`in yeni albümü Ankaa biraz riskler taşıyordu. Candice`in yerine gelen Rachel Aspe hakkında şüpheler vardı. Fakat Rachel üstüne düşen görevi başarıyla yerine getirmiş. Parçaların yapısıyla ilgili her şey yine Staif’e ait. 2 yıllık çalışmanın ardından yeni kayıtlar bu yıl albümde toplandı.

Candice ayrıldıktan sonra pes edemezdik. Daha çok erkendi. Fakat yeni albümle beraber her şeyle barıştım diyebilirim. Hayatımda en önemli şeylerin arasında Eths geliyor ve yapmak istediğim her şeyi yaptım. İlerleyen günlerde grubu durdurma kararı alırsak bunu kabullenebilirim.

Racheel Aspe kendini France’s Got Talent programında göstermişti ve iyi derece ile yarışmadan ayrılmıştı. Eths öncesi de Fransa`da tanınan biriydi fakat Fransa dışında pek bilinmiyordu. Rachel`ın şüpheler uyandırmasındaki en büyük etken buydu.

Rachel olmadan bu albümü yapamazdık. Rachel`ın geldiğini öğrenen sıkı hayranlarımızdan mesajlar aldık. Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorlardı. Bu albüm bu yüzden çok önemli. Belki de son albüm.Hayranlarımız bize doğru yolu gösterecektir.

Sırf eğlence olsun diye bir elektronik albüm yapabiliriz. Metalcilerin albümü dinleyip “bunlar ne halt yemiş!” dediklerini görmek için bile yapılır. Kendimi müzikal anlamda kısıtlamadım. Sadece gitarımı ve piyanomu alıp en iyisini yapmaya çalışırım.

Eths`in yeni albümü Ankaa`yı Gojira, Otep ve Periphery dinleyenler hoş karşılayacaktır. Albümün öne çıkan parçalarından Amaterasu`yu aşağıdan dinleyebilirsiniz. Eğer Eths ilginizi çektiyse yeni albümle gelen ürünlere de buradan ulaşabilirsiniz.