2008 yılında İsveç`te kurulan, frontmani Papa Emeritus ve ardındaki Nameless Ghoul yani İsimsiz Hortlaklar ile mistik bir imaj veren, Mercyful Fate müziğinin esrarengizliğini temel alan bir Heavy/Doom Metal grubu olan Ghost B.C. kısa sürede 2 stüdyo albümü, 1 EP ve sayısız konserin yanı sıra iyi de bir üne kavuştu. 21 Ağustos 2015 tarihinde 3. stüdyo albümlerini, Meliora’yı, piyasaya sürmek için kollarını sıvayan Ghost, Papa Emeritus III ile sözleşme imzalandığını ve de albümden Cirice isimli single’ını yayınladığını duyurmuştıu. Bu yazımda sizlere Ghost’un bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar gönül fethedebildiğini anlatmaya çalışacağım.

Ghost’un bu kadar kısa sürede bu kadar büyümesinin elbet birçok sebebi var ve bunlar birbirleriyle bağlantılı fakat benim ve birçok kişinin temel görüşü grubun ‘gizemli’ olmasını bir numaralı etmen yapıyor. Zira sahnede 6 adam, birisi kendisini Papa diye tanıtıyor, diğerleri siyahlar içerisinde, kardinal kıyafeti içerisinde Papa söylerken arkada tam bir kıyamet atmosferinde, yer yer Latince şarkı sözleriyle birlikte tamamen kimliksiz adamlar aslında o kadar da sert olmayan fakat insanı bir nebze ürküten bir müzik icra ediyor. Bu da dinleyicide ister istemez bir ilgi uyandırıyor. Ghost’un bu yönü hakkında bilgiler vermek gerekirse, Papa Emeritus II’nin en başında direkt Papa Emeritus olarak grupta bulunduğu, aşağıdaki videoda yerini Papa Emeritus II’ye bıraktığını görebilirsiniz. Bir kıyafet değişikliğinin yanı sıra sahnedeki hal ve hareketlerinin de değiştiğini söylemek gerekir Papa’nın. Bu sene beklenen 3. Ghost albümü öncesinde de Papa Emeritus II’nin bayrağı Papa Emeritus III’e devretmesini bekliyoruz. Nameless Ghouls hakkında ise her birinin bir sembolü olduğunu söylemek gerekir. 

Solo Gitar: Alchemy fire symbol.svg    Bass Gitar:  Alchemy water symbol.svg    Klavye: Alchemy air symbol.svg    Bateri: Alchemy earth symbol.svg    Ritim Gitar: Aether symbol.jpg

Ayrıca Papa Emeritus II’nin kimliği de kısa bir süre önce açıklığa kavuşmuştu. Behemoth’tan Adam Nergal yanında Tobias Forge ile Instagram’dan şöyle bir şey paylaşmıştı.

Konudan yeteri kadar saptık. Ghost’un mükemmel yükselişinin en önemli ikinci etmeni sıra dışı bir müzik yapması. İmaj olarak ‘kesin çok sert bir şeyler yapacaklar’ mesajını sonuna kadar veren fakat kaymak gibi bir müzik icra eden, her enstrümanı kusursuz kullanan, ikinci albümleri Infestissumam ile vokal albümü yapan, rock tarihinin önemli eserlerini bambaşka halde coverlayan (Here Comes The Sun, I’m a Marionette, Crucified) yazdığı Genesis isimli enstrümantal şarkıyla da Papa olmadan da çok güçlü olduklarını gösteren, genel olarak Mercyful Fate’in müzikal anlayışını sürdüren bir anlayışa sahip grup. Albüm inceler gibi tek tek müzikal yapıdan bahsetmek yerine Mercyful Fate hayranlarının özlemini dindirdiğini ve bu açıdan çok önemli olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

Üçüncü etmen; grubun sahnesi. Hi-Voltage‘da grubu izlemiş birisi olarak hayran kaldım ve de 1000 Ghost konseri olsa bir tanesini dahi kaçırmam diyorum gönül rahatlığıyla. Papa’nın ‘badass’ tavırları, komiklikleri, sahnede Nameless Ghoul’lar ile etkileşimi, seyirci ile etkileşimi, grubun genel performansı oldukça mistik ve güçlü. Ve de her büyük grubun altında çaldırmak isteyeceği grupların başında geliyor Ghost. Yakın zamanda kendilerini headliner olarak göreceğimize de inancımız tam.

Dördüncü faktör, Ghost’un diğer gruplarla olan etkileşimi. Nameless Ghouls’un altındaki maskeleri tanımıyoruz fakat tanıyanlar ve müzik camiasında olan tanınmış müzisyenler elbet var. Biraz yukarıda Behemoth’dan Nergal iyi bir örnek. Ghost’un bu ve benzeri etkileşimleri Ghost’un daha dinleyiciye daha kolay ulaşması için iyi bir etmen gibi gözüküyor. Örnekleri artıracak olursak James Hetfield’ı Ghost tişörtü ile görmek mümkün.

Beşinci etmen, Secular Haze single’ı için grubun açmış olduğu özel web sitesi, albüm kapakları ve video klipler. Özellikle Secular Haze için açılmış olan web sitesi oldukça ilginç idi. 6 adet şamdandan oluşan dizaynda her şamdan bir enstrümanı ve vokali temsil ediyordu ve hangisinin üzerine gelirseniz o enstrümanı dinleyebiliyordunuz. Video klipler konusunda grup Year Zero isimli çalışmasına çok ilginç bir klip çekmişti.

Son etmen; Ritual. 2010 yılında çıkan Opus Eponymous’un incisi, birçok Ghost hayranının favori şarkısı. Bana göre olmasa da genelin kabulüne göre Ghost’un yaptığı en iyi şarkı. Ghost’u şaha kaldıran, Ghost’u taşıyan şarkı. Ritual’i yazmasaydı belki de Ghost bu kadar büyüyemeyecekti.